Редки видове бяха регистрирани при преброяването на зимуващите водолюбиви птици у нас

Агрозона
Агрозона
4 Минути

Редки и неочаквани видове птици регистрираха участниците в 43-то преброяване на зимуващите водолюбиви птици у нас. Това е удовлетворението на стотиците доброволци, които излязоха през почивните дни, за да помогнат за отчитането на численостите на водолюбивите птици и състоянието на влажните зони у нас.

Екипите от специалисти и доброволци са регистрирали присъствието на 6 посевни гъски, рядък зимуващ вид за България, белобуза и гривеста рибарки от района на Бургас, които се размножат в страната, но не е типично да остават през зимата. Сред редките зимни гости са преброените 7 сиви жерави, една кадифена потапница в река Дунав, както и два големи брегобегача. Изненадващо е наблюдението на две патици мандаринки, които произхождат от Източна Азия и вероятно са избягали от зоопарк.

Към интересните видове, които записаха участниците от Българското дружество за защита на птиците, Изпълнителната агенция по околна среда, Регионалните инспекции по околната среда и водите, ловни сдружения и други неправителствени организации са къдроглави пеликани, морски орли, тундрови лебеди, качулати корморани, големи черноглави чайки, звънарки и други. Сред установените зимуващи птици бяха и не малко видове, включени в Световния червен списък, като червеногушата гъска, кафявоглавата потапница, ледената потапница, тръноопашатата потапница, кадифената потапница и ушатият гмурец.

Студеното време, седмица преди провеждането на преброяването, увеличи числеността на зимуващите у нас водолюбиви птици, но и беше причина за замръзването на много от водоемите в цялата страна. Обработените към момента около 70 на сто от събраните данни показват, че този януари птиците по нашите земи са три пъти повече, отколкото през по-топлата зима на миналата година.

Общата численост на установените видове птици при обработени около 70% от данните е 361 933 индивиди, докато през 2018 година са наблюдавани едва 130 000 индивиди. Най-високите числености са регистрирани по Черноморското крайбрежие и река Дунав, където се намират и най-големите влажни зони в страната. По тези места са преброени 120 000 големи белочели гъски и 3500 от световно застрашените червеногуши гъски. Трите най-многочислени водолюбиви видове птици са: зеленоглавата патица, обикновената лиска и големият корморан. Високи са численостите и на големия гмурец и зимното бърне.

За пръв път тази година повечето от екипите, участвали в среднозимното преброяване, използваха мобилното приложение SmartBirds Pro за въвеждане на данните с помощта на таблети и смарт телефони, което позволи бързо и лесно да бъдат създадени записите и обработени данните.

Данните, които се събират при всяко преброяване на зимуващите водолюбиви птици, са показател за промените в средата и това подчертава ролята на птиците като важен индикатор за състоянието на средата, в която живеем. Присъствието на някои нетипични за зимата у нас видове птици може да се тълкува и като индикатор за промени в климата.

Преброяването на зимуващите водолюбиви птици се провежда от 1967 г. и е едно от най-масовите събития в областта на природозащитата, в което се включват над 15 000 души.

В България партньори на БДЗП в преброяването са Изпълнителна агенция по околна среда, Сдружение за дива природа „Балкани”, Федерация „Зелени Балкани”, Фонд за дивата флора и фауна и ДПП „Персина“ – гр. Белене. В някои от полевите екипи участваха и представители на СЛРБ. Министерството на околната среда и водите (МОСВ) също има съществена роля в осъществяването на преброяването, осигурявайки автомобили и експерти от своите регионални звена. Съдействие в преброяването оказаха ДЛС “Дикчан” ­ с. Сатовча и ДГС Гоце Делчев, които подпомогнаха преброяването в района на яз. Доспат и гр. Гоце Делчев, както и Община Козлодуй, чиито експерти се включиха в преброяването по река Огоста.

Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА