Разлика от 100 долара/тон за слънчоглед от Украйна спрямо Румъния и България

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Проливните дъждове продължават в Украйна за трета поредна седмица и значително забавят прибирането на площите със слънчоглед. Прогнозите за възстановяване на валежите тази седмица принуждават преработвателите да увеличат покупките, увеличавайки конкуренцията с износителите, съобщават анализатори от електронната борса за зърно GrainTrade.

Тази седмица изкупните цени на слънчогледа се повишиха с още 500-1000 UAH/т (13,79 – 27,57 евро/тон) до 16 500-17 000 UAH/т (455 – 468,77 евро за тон) или 450-465 USD/т , докато миналата година достигна 18 000-18 500 UAH/t (496,35 – 510,14 евро за тон) или 670-685 USD/t, а реколтата, според прогнозите, ще намалее почти наполовина.

В същото време офертните цени за украински слънчоглед в Румъния и България остават на ниско ниво от 530-550 USD/т поради увеличаването на предлагането на собствена реколта. Така вече има разлика до 100 долара на тон за слънчогледа от Украйна спрямо цените в Румъния и България, съобщава румънската земеделска преса.

През стопанската година 2021/22 (към 1 септември) Украйна е изнесла рекордните 1,63 милиона тона слънчоглед, което е 10 пъти повече от стопанска година 2020/21, въпреки че през август темпът на износ рязко спадна на фона на вътрешното нарастване на изкупните цени и намаляването на цените в ЕС.

Вносът на украински слънчоглед вече се отразява сериозно на пазара у нас и нанася удар върху родните производители. Очакваме Европейската комисия да обърне специално внимание на ситуацията на пазара на маслодайни култури и да приложи всички възможни инструменти, включително извънредни мерки, съгласно чл. 219 от Регламент (ЕС) 1308/2013 с цел смекчаване на въздействието върху производителите от Европейския съюз, заяви в понеделник министърът на земеделието Явор Гечев по време на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Брюксел. Той добави, че България подкрепя Украйна в тези трудни времена, но има смущения на пазара на слънчоглед, които будят безпокойство.

„Считаме, че са необходими инструменти за бързо въздействие по отношение на възникналия пазарен дисбаланс, за да бъдат предотвратени по-сериозни икономически сътресения с дълготраен ефект върху пазара на слънчоглед, намаляване на конкурентоспособността на производителите, както и на жизнеспособността на стопанствата в сектора“, допълни министър Гечев. По отношение на изпълнението на Плана за действие „Коридори за солидарността“ между ЕС и Украйна, България се ангажира да положи максимални усилия за осъществяване на превозите на зърно за трети страни по транспортните маршрути и по всяко направление от железопътната мрежа и пристанищата си, с наличния технологичен капацитет.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА