Разчитаме повече на собствени сили, отколкото на европейското финансиране

Кирил Александров
Кирил Александров
4 Минути

Ябълките на фермерите от полския кооператив Grojecki Owoc присъстват на българския пазар от 2001 г. насам. Организацията е доказателство за това, че когато има желание да се произвежда качествена продукция и хората взаимно си помагат, бизнес може да се прави и без да се разчита изцяло на европейските финансови средства за земеделие.

Членовете на кооператива са общо 17 производители с общо около 300 ха градини, като най-малкият отглежда продукцията си на площ от 10 ха, а най-големият на 100 ха. Произвеждат ябълки от разсад до плод.

aa639bde5ff4a421997075f644fdd9a38a068131fa0712b052pimgpsh_fullsize_distr
Артур Хойнатски (вляво), мениджър продажби в кооператива

Градините им се намират в село Годжиш, община Гарволин на 90 км на юг от Варшава. Районът е известен с производството на ябълки. Grojecki Owoc предлага 11 сорта ябълки, както и круши, череши, малини, моркови, лук, китайско зеле, червено цвекло, магданоз. Цялата си продукция от ябълки продават в чужбина – България, Румъния, Беларус, Молдова, Литва, Испания, Германия, Алжир, Саудитска Арабия. Руското ембарго става причина кооперативът да загуби голям пазар, разказа за „Агрозона“ Артур Хойнатски, мениджър продажби в кооператива.

Търговските вериги променили пазара у нас

В България зареждат борсите и големи търговски вериги. През последната година вносът в България намалява и сега е около 300 тона седмично. Пазарът на ябълки у вас се сви с идването на големите търговски вериги, когато намаля броят на борсите и малките магазинчета за плод и зеленчук. Сега не можем да издържим на пазара, ако не работим с хипермаркетите.“, казва той.

Продукцията се събира в складовете до ноември и до август се запазва в прясно състояние. Това се дължи на технологията ULO (ултра ниско ниво на кислород), при която температурата се поддържа постоянно на 0,8 градуса по Целзий, съдържанието на кислород в камерата е по-малко от 1.5%, а на CO2 до 2%. Системата е италианска и 24 часа в денонощието има технолог на фирмата, който е на разположение да реши всеки проблем на машините, а сигнал в такива случаи се получават като съобщения на мобилен телефон. Складовете са разположени на площ от 1000 м2 и имат капацитет 8 000 тона.

f53a2b159b097350ad0359d9f504e394ce4dab9ef8f0bea557pimgpsh_fullsize_distr
Сдружаването сред производителите е разпространено в Полша, защото повечето фирми са семейни бизнеси.

Сдружаването сред производителите е разпространено в Полша, защото повечето фирми са семейни бизнеси. Производителите и техните семейства се познават помежду си, празнуват заедно на поводи на своите близки, на селски и градски празници. „Ние сме като една голяма фамилия.“, обяснява Артур Хойнатски. Членският внос се прави еднократно и е 8 хил. злоти или 4 хил. лева.

През 2015 г. оборотът на кооператива е около 3 млн. евро.

За 7 годни успяват стъпка по стъпка, на няколко етапа, да развият производствения си капацитет. Закупили са сортиращи машини от Белгия, охлаждащи системи в складовете от Италия, електрокари и тирове. Въпреки това усвояването на средствата не е безпроблемно. „Разчитаме предимно на инвестиции на членовете на кооператива. Работим както смятаме, че е необходимо. Ако Европейският съюз ни даде пари, хубаво, ако не, ние не разчитаме само на европейските средства.“, казва Артур Хойнатски. Трудно е изпълнението на проектите с европейско финансиране, според него. „Имаме европейски проекти, но не и добро изпълнение на тези проекти. Получихме одобрение по документи, но се оказа, че не сме изпълнили критериите за изпълнение на проекта и трябваше да връщаме парите, които бяхме взели. Проверяваха документите ни 5 години назад, постоянно се сблъсквахме с бюрокрация.“, казва той.

 

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА