Ръст в установените повреди върху иглолистни гори отчита МЗХГ

Кирил Александров
Кирил Александров
4 Минути

Въпреки увеличаването на нападенията на определени вредители и болести, здравословното състояние на горите е добро, като засегнатите площи са значително под санитарния минимум. От страна на Министерството на земеделието, храните и горите са предприети възможните и необходими административни и организационни мерки за ограничаване на разпространението на болестите и вредителите в горите и недопускане на масови нападения върху големи площи. Това отчете министър Румен Порожанов по време на парламентарен контрол.

В последните две години действително е установено увеличаване на повредите върху иглолистните гори, което се наблюдава най-вече в Източните Родопи – Кърджалийска и Смолянска области, както и в Кюстендилска, Пернишка и Софийска. Повредите се изразяват в съхнене предимно на изкуствено създадените гори и са в резултат на нападения от насекомни вредители и болести, като през последната 2016 г. темповете на нападение на короядите са се увеличили над три пъти. Влияние върху тяхното разпространение оказа и природното бедствие през м. март 2015 г. в Родопите, което беше в особено големи мащаби. От страна на Южноцентрално държавно предприятие бяха предприети своевременни организационни действия за спешното събиране и реализиране на повредената дървесина. В резултат на тези мерки са усвоени над 1 млн. куб. м паднала дървесина, или 95 % от достъпната инвентаризирана маса, като и през настоящата година продължава работата най-пострадалите от бедствието държавни горски стопанства.

Най-ефективната лесозащитна мярка за ограничаване развитието на стъблени вредители е сечта на нападнатите дървета и почистване на отпадъците от нея. Други мерки за контрол на вредителите са залагане на ловни дървета, обелване кората на дърветата по време на какавидното им развитие и ограничаване на сечите в тези райони. Профилактиката изисква да не се оставят дървени материали в сечищата през летния период за повече от един месец, което се прилага в момента, а сечищата да се почистват от отпадъците от сечта.

На база на лесопатологичната прогноза, през 2017 г. за усвояване на повредената от корояди дървесина, са предвидени санитарни сечи върху 7 хил. 900 ха, от които 3 хил. 900 ха са в гори – държавна собственост. По данни от държавните горски предприятия обемът на изсъхналата от корояди дървесина в държавните гори е 230 хил. куб. м, като към края на м. април от тях са добити и реализирани 28 %, а освободените площи са 758 ха. Към изкуствено възобновяване на тези площи ще се пристъпи, ако се установи, че процесите на естествено възобновяване в тях са затруднени или неосъществими в регламентирания от Закона за горите тригодишен период.

В горските територии се провежда постоянен лесопатологичен мониторинг за установяване динамиката на развитие на популацията на короядите чрез залагане на феромонови уловки, като през 2017 г. в районите на област Смолян, Кърджали и Перник са заложени 110 бр.

Други причини, от които съхнат иглолистните гори, са фитопатогенни гъби. Нападението от фитопатогенната гъба в по-големи размери е установено през 2016 г. върху площ от 400 ха, а през 2017 г. са инвентаризирани нови 4 хил. 500 ха. Във връзка със силното разрастване на засегнатите площи, в началото на м. май 2017 г. се проведе извънредно лесопатологично обследване за определяне степента на нападение и нивото на разпространение на вредителя. В обследването участваха учени от Лесотехническия университет и от Института за гората при БАН. Предложени са конкретни мерки и действия срещу фитопатогена, като върху силно засегнатите площи ще бъдат проведени санитарните сечи.

За поддържане на здравословното състояние на горите продължава изпълнението на вече предприетите през 2016 г. мерки.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА