Рапанът не е изчезнал, а се е скрил

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Възможно е да се удължи забраната за риболов на калкан

Рапанът се е заровил в пясъка. Това каза за Агрозона Атанас Чолаков, който е началник сектор „Рибарство и контрол” Добрич към Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА).

Според г-н Чолаков рапаните усещат, когато се влошава времето и се заравят в пясъка на дъното. „Последните седмици бяха дъждовни, ветровити и хладни за сезона. Това е най-вероятната причина ракообразното да се скрие.”

Припомняме, че миналия петък Красимир Николов от рибарското селище Шабла – юг сподели за Агрозона, че рапанът е изчезнал от нос Калиакра до границата с Румъния. Едно от предположенията му беше, че явлението е свързано с голямото количество газ и мазут, които избиват от дъното на морето в този район. Тогава той допълни, че е възможно земетресението в Перник да е предизвикало разместване на земните пластове, което е довело до освобождаването на газ и нефт в района около нос Калиакра и фара на Шабла. Ето какво каза още г-н Николов: https://agrozona.bg/rapanat-izchezna-ot-nos-kaliakra-na-sever/ .

Според Атанас Чолаков рапаните отново ще се появят, когато се оправи времето. Той сподели, че екземплярите от този вид са дребни заради засиления улов. „Уловът все пак е добър”, допълни той и каза, че прекупвачите изкупува килограм рапани от рибарите и водолазите за 40 – 50 ст. Тази цена може да достигне и 1 лв./кг., но само при положение, че ракообразните са едри, което, както написахме по-горе, е рядкост.

Научихме още, че уловените количества се изнасят предимно за Южна Корея, САЩ, Япония и Турция, като част от тях се реализират и на вътрешния пазар.

Все по-голяма популярност придобива събирането на рапани от водолази. Това е добър начин човек да изкара значителни допълнителни доходи. Единственото условие е водолазите да си изкарат разрешително, защото подлежат на контрол и проверки. Цената му за календарна година е 100 лв.

Г-н Чолаков допълни още, че забраната за улов на калкан може да бъде удължена. Тя изтича на 15 юни, но тези дни предстои да бъде направено проучване, което ще покаже дали рибата продължава да хвърля хайвер. Ако тя все още се размножава, срокът ще бъде удължен.

Освен това стана ясно, че няма карагьоз и може да се каже, че не се извършва улов на този вид риба. Количествата на уловения сафрид също са малки, а прекупвачите го изкупуват от рибарите на цена от 5 лв. за килограм.

Георги Джендов

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА