Работници наети с еднодневни трудови догори са давали грешни данни с имена и ЕГН, защото не са познавали спецификата на този вид договори. Това обясни изпълнителният директор на Главната инспекция по труда /ГИТ/ Румяна Михайлова, която представи анализ за действието на еднодневните трудови договори по време на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, предава БТА.
Според Михайлова хората са давали грешни данни, защото се опасяват, че ще бъдат лишени от социални помощи и обезщетения при безработица. Поради тази причина селскостопанските производители изпитват трудност да убедят работниците да подпишат договори.
Според статистиката има 81 хиляди образци на еднодневни трудови договори, малко над 10% са върнати. Най-много от новия тип договори има в Пловдив, Стара Загора, Търговище, а най-малко в София.
Румяна Михайлова съобщи, че предстои ГИТ да осъществи проект по оперативна програма “Развитие на човешките ресурси” за информационен продукт за автоматично изготвяне на еднодневните договори. Чрез проекта ще отпадне необходимостта работодателите да получават бланки и да регистрират еднодневни трудови договори в офисите на ГИТ, заявяването и регистрирането ще е онлайн, като ще има възможност да се прави и извън работното време на администрацията. И през тази година ще продължат мотивационните кампании сред земеделските производители.
Стана ясно, че 800 хиляди са наети без договор при прибиране на реколтата и само 1% са с договори, според председателя на АИКБ Васил Велев.