Работата по бъдещата ОСП е на пауза в очакване на европейските избори

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
3 Минути

Нищо по бъдещата Общата селскостопанска политика все още не е ясно. Водят се разговори, стигнало се е до определено ниво на дискусиите, но тъй като се очаква да бъде сформиран новият Европейски парламент, всичко ще се реши след изборите. Това сподели Галина Пейчева-Митева, зам. председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи в България по време на семинар на организацията. Тя представи постигнатите до момента общи положения, които обаче търпят промени. Основните неща, засягащи българските фермери и собственици на земеделски земи са свързани с три важни въпроса – таваните на плащанията, вътрешното и външното изравняване на тези плащания.

Изравняването на плащанията отново се отлага

При таваните засега се коментира сумата от 100 хиляди евро, от които е възможно да се приспаднат 50% от стойността на заплатите, свързани със земеделие, включително данъци и осигуровки. „Ние продължаваме като асоциация да смятаме, че таваните трябва да се определят на национално ниво, тъй като държавите-членки имат много различна структура и размер на стопанствата. Различно е и средното заплащане в агросектора“, каза младата фермерка. През седмицата тя участва Брюксел в голяма форум за бъдещето на земеделието, където в своето изказване пред аудитория от над 2 000 участника е заявила ясно, че не трябва да се мерят с един аршин всички страни-членки. Още повече, че когато се поставят на дневен ред други теми като изравняването на плащанията между старите и новите страни-членки, например, въпросът остава за решаване едва след 2022 година. Получава се видимо несправедливо третиране на различните държави, срещу което са реагирали всички страни от Източна Европа. В крайна сметка, когато има условия, те трябва да са равни за всички.

Обвързаната подкрепа намалява

Комисията е решила да даде преходен срок за преминаване към новата политика и да даде възможност на страните за адаптация, стана ясно от думите на Пейчева. Засега е решено, че 60% от директните плащания ще бъдат разпределени към директното плащане, като има минимум за устойчиво земеделие и преразпределително плащане, което към момента е 5%. Поне 20% от Първи стълб трябва да бъдат разпределени към нови схеми за климата, опазването на околната среда и хуманното отношение към животните. Максимум 10% могат да бъдат насочени към обвързано подпомагане(досега бяха 13%), плюс допълнителни 2% за протеинови култури. Поне два процента трябва да бъдат разпределени за млади фермери в рамките на Първия стълб, като допълнителна подкрепа е предвидена и във Втори стълб.

ЕТИКЕТИ:
Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА