Работа в пчелина през юли

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
2 Минути
Пчели1
Четете още: Няколко начина да се справим с вароатозата по пчелите

През юли яйценосната дейност на майките започва да намалява. Инстинктът за запазване съществуването на вида, чрез осигуряване на необходимите хранителни запаси и тяхното най- целесъобразно изразходване подсказва на пчелите да не отглеждат голямо количество пило, тъй като пашата вече приключва. Търтеевото пило бързо намалява и майките преустановяват снасянето на неоплодени яйца. Пчелите дори започват да изгонват търтеите, защото роевият инстинкт вече е преминал и те не са нужни. Те почти не градят восъчни основи, нито работят на строителната рамка. Забелязват се опити за кражба при отваряне на кошерите, след приключване на пашата. През юли главната пчелна паша в полските райони е слънчоглед, люцерна и ливади. Семействата трябва да се изкарат до пашата, ако тя отстои на 1.5 – 2 км от пчелина. Продължават да цъфтят лавандулата, различни видове бодили, зърнастецът, риганът и др. Разцъфтяват пчелинокът, тютюнът, памукът. Поради честите засушавания през юли пчелите не винаги могат добре да използват юлската паша. При ниска почвена и въздушна влажност, отделянето на нектар силно намалява. Това особено важи за слънчогледа в полските райони, където засушаванията са по-големи. Към края на юли главната паша в повечето райони приключва.

Медът се центрофугира, като при слънчогледовата паша се изваждат и напълно запълнените пити от плодника за подсигуряване на площи за пило и намаляване на слънчогледовия мед при зазимяването. При наличие на резервни магазини и корпуси центрофугирането се извършва след запечатването а меда.

Ведната след центрофугирането на меда трябва да започне подбудителното подхранване за активизиране снасянето а майката, особено ваши за новите семейства и запасните майки. До края на месеца трябва да се изнесат в края на гнездото всички негодни за използване пити, които ще се бракуват по-късно.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА