Птицевъдите очакват 20% увеличение на парите за хуманно отношение

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Ситуацията пред последните месеци в действителност не е лека. Търсят се много механизми за подпомагане на земеделските производители, но истината е, че по COVID мярката парите не стигат за всички животновъди. Изключително неприятна за нас и за свиневъдите е новината, която министър Иванов донесе от Брюксел, а именно за таван от 35 хил. евро. на плащане”, заяви Ивайло Гълъбов, председател на УС на Съюза на птицевъдите в България.

“Заради това, ние предложихме на правителството да се увеличи с 20% помощта по мярката за хуманно отношение. Получихме уверение, че Българското правителство ще се възползва да увеличи от възможността да увеличи с 20% средствата за хуманно отношение. Ако това решение, бъде одобрено от ЕК, през 2022 г. птицевъдите ще получат близо 35 млн. лв. по мярката за хуманно отношение. Това нещо би позволило на бизнеса да вземе глътка въздух след тежката година, през която премина”, допълни още Гълъбов.

През 2021 г. заради продаване под себестойност, в следствие на ограниченията, намаленото производство и консумация на продукти от пилешко месо,  загубите, които сектора генерира възлизат на 70-80 млн. лв.

След месец ще стартира работата по нотифициране на нова схема за хуманно отношение

“През май месец ще започне подготовка за новата нотификация по схемата за хуманно отношение към животните. Надяваме се, че ще съумеем успешно да минем тази трета нотификация за България, като ще се опитаме да удължим периода на прилагане на 7 години или от 2023 до 2030 година”, заяви още Гълъбов.

“Общото събрание на Съюза на птицевъдите протече успешно при интерес най-вече от членовете на съюза. Представители на  МЗм, БАБХ и ДФЗ приеха нашата покана и бяха гости на нашето годишно общо събрание. Това са институциите, с които ние си взаимодействаме и в ежедневната си работа трябва да решаваме проблемите и предизвикателствата в сектора”, коментира той за годишното събрание на Съюза.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА