Птичият грип върна свободните кокошки зад решетките

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Кризата с огнищата на птичи грип в Европа принуди много птицевъди да затворят зад решетките кокошките на свободно отглеждане. За производителите на яйца и пилешко месо в ЕС това означава, че продуктите им губят статуса, който даде по-високи цени на продукцията им, пише Food Navigator.

00FEgg
Край с яйцата от свободни кокошки, докато трае карантината от птичи грип

Производители във Великобритания се оплакаха, че разходите за храна на животните и за работна ръка са се увеличили в следствие на тази мярка. В същото време все още не е ясно кога ще отпадне карантината в засегнатите области. Страната вече въведе стикери, които да обозначават временната промяна и отмяната на статуса за яйцата или месото от „свободни кокошки“. Според европейското законодателство има период от 12 седмици, в които продукти от отглеждани зад решетки птици може да бъдат продавани с етикет от „свободни кокошки“. Според производителите обаче този период е твърде къс и фермерски организации от Великобритания и Дания поискаха той да бъде удължен.

Обезщетенията за българските птицевъди се бавят

У нас стотици хиляди птици, предимно патици, са умъртвени в 67 огнища на птичи грип. Фермите са под карантина и са освободили голяма част от работниците си. По-голямата част от засегнатите стопанства са в областите Пловдив, Хасково и Стара Загора.

„Бавят се с оценката на щетите, защото няма оценители на животни. В закона е разписано, че оценителите трябва да бъдат различни във всяка област. Това е безсмислено, защото единствената разлика, която може да съществува е във възрастта на птиците. БАБХ се обърна към институтите по животновъдство, но не се знае до колко ще могат те да им помогнат в изготвянето на оценка. Това е записано в закона и е трудно да се измени.“, обясни проф. Димитър Белоречков, председател на Съюза на птицевъдите, за „Агрозона“.

duck
Свободният живот на патиците свърши заради птичия грип

Въпреки, че още в края на миналата годината правителството гласува 9 700 000 лв. за извънредната ситуация с птичия грип, се оказа, че няма институция, която да оцени щетите и се налага да се сключват договори с лицензирани оценители. Очаква се техните оценки да са готови до 20 март, каза д-р Петя Петкова, заместник-директор на БАБХ, пред БНТ. Притиснати от кредити и отменени поръчки, производителите на патици заплашват с протести и обмислят да съдят държавата. Те са убедени, че заради лош контрол заразата е влязла в страната ни с вноса на яйца и малки патици от държави, в които има огнища на болестта.

От Агенцията по безопасност на храните са категорични , че птичият грип е причинен от прелетните птици, а бумът на разпространението му е заради неспазване на мерките за биосигурност по фермите.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА