Променят наредбата за строителство в горските територии

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

До 14 януари ще продължи общественото обсъждане на промените в Наредбата за строителството в горските територии без промяна на предназначението им, издадена от министъра на земеделието и храните и министъра на регионалното развитие.

С измененията се прецизира използваната терминология съобразно действащата нормативна уредба. Премахва се ограничението дворът за застрояване на фермите за отглеждане на дивеч да не може да отстои на по-малко от 500 м от пътища от републиканската пътна мрежа. Това става ясно от проекта на доклад на зам. министърът на земеделието Атанас Добрев, публикуван днес. С измененията се уеднаквява използваната терминология съобразно действащата нормативна уредба. Освен това се цели да се прецизират нормативите за проектиране и изграждане на временните горски пътища и временните въжени линии. С разпоредбата се уточнява също така, че широчината на просеките се измерва

между короните на оставащите дървета

тъй като извозваните с въжени линии дървени материали се движат в короните на дърветата. С тази промяна се цели при осъществяване на контрол да е ясно и категорично мястото за измерване на широчината на просеката, както и да не се допуска стесняване на просеката във височина и да се предотвратят евентуални инциденти при извозването на дървени материали.

Освен това се диференцират разстоянията за късометражни и дългометражни ветрилообразно разположени въжени линии, с цел да се постигне достатъчно голям ъгъл между отделните трасета на въжените линии и да не се допусне оголване на голяма част от терена при прокарването на отделните просеки. Създават се нови алинеи, с които се регламентира по-пълно изграждането на тракторни и коларски пътища на неерозиращи терени с наклон над 40 %. Направена е редакция на термините „ловностопански съоръжения“ и „настилка“.

Строителство в горските територии без промяна на предназначението

се допуска само за изграждане на обекти

по чл. 54, ал. 1 от Закона за горите, а именно – стълбове за въздушни електропроводи; стълбове за телекомуникационно оборудване, радио- и телевизионно разпространение, съобщителни линии, безжичен интернет и други съоръжения на техническата инфраструктура; сгради и съоръжения, свързани с управлението, възпроизводството, ползването и опазването на горите и дивеча, независимо от тяхната собственост, нефтопроводи, топлопроводи, газопроводи, нефтопродуктопроводи, надземни и подземни проводи за хидротехнически съоръжения за производство на електрическа енергия, надземни и подземни проводи за хидротехнически съоръжения, водопроводи и канализации с диаметър над 1500 мм, станции и стълбове на съществуващи лифтове и влекове, които са търпими строежи по Закона за устройство на територията, включително за нуждите на основен ремонт, реконструкция, подмяна и/или модернизация – за срок до 20 години, както и съоръжения и обекти за реставрация и адаптация на недвижими археологически културни ценности. По реда на наредбата се изграждат временни горски пътища, временни въжени линии и складове за дървесина; техникоукрепителни съоръжения за борба срещу ерозията и пороите; временни пожаронаблюдателни кули; ловно- и рибностопански съоръжения; архитектурни елементи за обслужване на отдиха и туризма; съоръжения, осигуряващи опазването на културни ценности и стационари за мониторинг.

Проектът на наредба за изменение и допълнение на Наредба № 5 от 2014 г. е изготвен от работна група с участие на представители на Изпълнителна агенция по горите, Министерство на земеделието, храните и горите, Министерство на регионалното развитие и благоустройството и Югозападно държавно предприятие гр. Благоевград.

Четете още: Масови проверки по лова се провеждат в цялата страна

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама