Производителите на малини с 8 важни искания към министъра, тревожат се за поливния сезон

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
6 Минути

Вижте кои проблеми имат нужда от спешно решение

От Българската асоциация на малинопроизводителите и биоягодоплодните (БАМ-Я) изпратиха становище за съвместна работа със земеделското министерство за подпомагане и разрешаване на системните проблеми, свързани със сектора. В него те са фиксирали 8 от най-важните проблеми, които стоят пред производството на ягодоплодни култури. Първият проблем е свързан с напояването на културите, които са съсредоточени основно в района на Област Търговище, Област Разград и Област Шумен.

„До началото на новия поливен сезон остават само 3 месеца и по тази причина сме силно обезпокоени за стартирането му, което ежегодно се предвижда да е в периода след 15-ти Април до началото на май с поливане и торене на ягодите като първа култура. Основният проблем идва от това, че независимо от валежите в този период ягодите и малините са пригодени да се торят прецизно и контролирано през напоителната капкова система със специални торосмесители, с каквито са оборудвани над 95% от всички насаждения.

По този повод очакваме напоителни Системи ЕАД по места да получат от Вас своевременни указания и средства за ремонт и подготовка за началото на поливния сезон. Само забавянето на операцията първоначално поливане и торене носи загуби, които се изчисляват от 300 до 500 лв на декар“, пишат още от БАМ-Я. Според Божидар Петков, председател на БАМ-Я само от това забавяне земеделските производители за 15-20 дни могат да загубят цялата сумарна стойност на субсидиите, които получават дори и в пъти повече от загубена продукция.

Вторият важен проблем пред производителите на малини и ягоди е цената на водата в района. Според данните водата за поливни нужди се получава от МОСВ на цена 0,018 лв за кубически метър, а се доставя на ползвателите в открит канал на самотек за 0,18 лв за кубически метър, което е 10 пъти по-скъпо, изчисляват от БАМ-Я.производство на малини, ягоди, Agrozona.bg

От БАМ-Я настояват за сектор ягодоплодни и за целия сектор Растениевъдство да бъде подновена програмата за Държавно подпомагане „Първично производство“, която подпомага закупуването на средства за превенция и предпазване от въздействие на климатичните промени като „оръдия“ срещу градушки, защитни мрежи и други, а също така помага за заготовка, сортиране, пакетиране, охлаждане и транспорт на плодове и зеленчуци до супермаркети и тържища осигурява късите вериги на доставка.

„Очакваме програмата да е отворена още тази година и да е с бюджет поне 20 млн.лв, коментира Божидар Петков пред Агрозона. „Също така настояваме да бъде актуализирана програмата за „зимни пръскания“ – „Борба с вредителите в овощните култури през зимния период“, която от 2014 г не е актуализирана като цени за пръсканията – 10 лв с ДДС  в за периода след листопада и  27 лв с ДДС преди набъбване на пъпките.

„Предлагаме ставките да бъдат увеличени съответно от 10 на 20 лв с ДДС за периода след листопада и от 27 на 40 лв с ДДС за период 2“, казват от БАМ-Я.

Малинопроизводителите настояват ягодите като култура да бъдат включени за подпомагане в периода за подпомагане след листопада, защото през 2013 г по невнимание на експертите от БАБХ ягодите са били в категория зеленчуци и затова не са били включени в тази програма.

„За стимулиране на производителите на ягодоплодни да произвеждат за родната преработвателна индустрия предлагаме за целия сектор с важните за индустрията плодовете и зеленчуците да бъде предвидена Държавна помощ от 5-10 ст/кг, която да се изплаща на преработвателите, които са закупили и платили продукция местно производство. Тази програма много добре проработи през 2020 годна и частично през 2021 година, когато бе само за розите“, коментира още Божидар Петков.

„Във връзка с високите цени на газа и електроенергията, а от там и на почти 300-400% увеличената цена на минералните азотни и комбинирани торове, сме в изключително тежка ситуация за новия сезон. Въпреки това смятаме, че можем умело да използваме тази ситуация за да поискаме от Европа да разреши държавна и/или европейска безвъзмездна помощ за закупуване на органични торове и биологично активни вещества, които да осигуряват едно дълготрайно усвояване на азота от атмосферата и да осигурят необходимите хранителни вещества за земеделските култури“, се казва още в становището от БАМ-Я.

Малинопроизводителите предлагат и за „хуманно“ отношение към сезонните работници и създаване на добри условия за труд и почивка още тази година да бъдат включени като допустим разходи в програмата за „Първично производство“ за създаване на мобилни защитни съоръжения „кампуси“ за защита на работници от неблагоприятните климатични условия по време на работният цикъл непосредствено на полетата или в близост до тях, коментират от БАМ-Я.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама