Производители на лимец от Добруджа очакват по-високи добиви през тази година

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

Най-древното жито в света е лимецът. Един от първите му производители в Добруджа е Тодор Моралийски. Неговата идея е добруджанското село Гурково да се превърне в сборен пункт на производители на чиста храна – не само лимец, а и зеленчуци, плодове, мляко, млечни продукти. Това съобщава радио “Добруджа”.

По принцип лимецът се сее по-рано от пшеницата и се жъне по-късно, като за да се запази чистотата на зърното се изчаква да се прибере първо пшеницата и след обстойно почистване на комбайните, те се пускат в полето с лимец. По-добри добиви се очакват тази година от стопаните – около 250 кг./дка, като миналата година добивът е бил под 200 кг. Цената тази година на непочистения лимец е била 4 лв./кг., а почистеният струва два пъти по-скъпо-8 лв./кг. Надеждите са тази година цените да паднат и да се намерят повече производители на хляб, за да е по-достъпен той за повече хора. Тодор Моралийски се занимава с отглеждане на лимец от 2009 г., като тази година е заложил на 20 дка. Има засята и спелта, а от догодина мисли да сее и египетска пшеница – камут, който е с голямо съдържание на глутен, за разлика от лимеца.

Моралийски е доволен и твърди, че дори цената на лимеца да падне на 2 лв. пак ще има печалба, тъй като разходите за отглеждане на културата са малки. В България сега лимецът е бутикова стока, но в чужбина, най-вече в Германия, Австрия и Гърция сеят много спелта и предлагат продукти на които пише, че са от лимец, тъй като наричат спелтата големият лимец. Не повече от 10 фирми в Добруджа са купили семе за лимец от него – от Доминион Грейн, които са засадили 200 дка лимец до обикновени стопани с по 200, 300 квадрата. За обработката на древното жито е нужна машина за олющване, която е поръчана от Турция. Земеделецът разполага и с каменна мелница. Проблемът е, че лимецът все още не е сертифициран като култура, а е нужно да се знае къде се сее, казва Тодор Моралийски, който тази година е решен да кандидатства по ПРСР за отпускане на средства за биологично земеделие.

Основните предимства на лимеца са, че зърното не е третирано с нищо. Ори-сей-мели и яж- това е лимецът. Не са използвани препарати, торове, фунгициди, а фибрите, които подпомагат храносмилането са 8-9 %. За сравнение, в бялото брашно тяхната наличност е 3.5 %. Не е за подценяване и наличието на важни елементи и метали като цинк и желязо, чиято концентрация в лимеца е 2-3 пъти по-голяма.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА