Природен парк “Странджа” е дом на този музей на открито
Защитена местност „Мàрина Река” е известна сред родните туристи като природната класна стая. В рамките на час можете да откриете и се насладите на уникалната южно-черноморска флора, характерна само за този регион. Природен парк Странджа е дом на този музей на открито.
Туристите могат да се разходят по образователна екопътека „Марина река – живият музей на Терциерна Европа“ (бивша част от първия български природен резерват – строго охраняваната държавна гора „Горна Еленица – Силкосия“).
Маршрутът започва от указателната табела „Марина река“ на 3,5 км от с. Българи, в посока Царево, в дясно. Навлиза по горски път в дъбова гора, преваля билото, спуска се на юг и достига дълбоката влажна долина на Марина река. Единадесет тематични табла представят типичните за ЗМ „Марина река“ растителни и животински видове, екологичните взаимовръзки и опазването на природата.
Пет модула информират за реликтните растения, земноводните и влечугите, птиците и бозайниците и следите, които те оставят.
Маршрутът дава възможност на една сравнително малка площ да се наблюдават почти всички вечнозелени колхидски храсти и терциерни реликти, разпространени преди няколко милиона години в почти цяла Европа и след последните заледявания оцелели единствено в Странджа.
Природен парк „Странджа“ е най-голямата защитена територия в България – с площ от 1 161 кв. км. и излаз на черноморското крайбрежие. Територията на Природния парк опазва уникални и безценни за Европа образци на природната среда и културно-историческото наследство. На национално ниво Паркът е с най-голямо видово разнообразие във всички биологични групи. Установените 122 типа различни природни местообитания, сред които 34 опазвани по Директивата за местообитанията, поставят ПП „Странджа“ на първо място сред защитените територии в Европа.
Странджа е единственият дом в Европа на съобщества, разпространени на континента преди няколко милиона години и изчезнали при характерното за кватернера заледяване.
Зелениката – символ на планината, е била разпространена по времето на терциерния климат чак до Скандинавския полуостров, а понастоящем се е запазила единствено в Странджа и Кавказката област.
Общият брой на висшите растения в Странджа е около 1500, което представлява около 50% от общия брой на висшите растения в България. Природен парк „Странджа“ е българската защитена територия с най-богата гръбначна фауна – 404 вида. Има 54 вида бозайници като вълци, диви свине, сърни, чакали, диви котки, зайци и др. Популацията на видрите в река Велека е най-добре запазената в Европа. Установени са 10 вида земноводни (от общо 16 български вида), 269 вида птици (2/3 от българската орнитофауна).
На територията на Природен парк „Странджа“ има 5 резервата – Витаново, Силкосия (първият резерват в България), Средока, Тисовица и Узунбуджак;
14 защитени местности и 8 природни забележителности. В планината има над 100 пещери, 47 вида дървета и над 1000 вида билки.
В природния парк са маркирани около 350 км туристически пешеходни маршрути. Поставени са информационни табели. Изградени са около 25 къта за отдих. Почти всички маршрути във вътрешността на планината изискват водач. За някои от маршрутите е необходимо съгласуване с Гранична полиция Малко Търново или Бургас, тъй като трасетата им преминават през граничните съоръжения близо до границата с Турция. Мрежите на мобилните оператори в района на Странджа невинаги имат покритие или то е слабо.
Източник: Пътеводител на Дирекция Природен парк „Странджа”, 2 издание, 2013 г., Малко Търново www.strandja.bg
Снимки: ДГС Кости, strandja.bg