Природен парк „Рилски манастир“ чества 20 години от създаването си

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Още през 1966 г., държавната тогава гора около Рилския манастир е обявена за защитена местност

През месец юни се навършват 20 години от създаването на Природен парк „Рилски манастир“ към Изпълнителна Агенция по горите. През настоящата седмица, Дирекцията на парка всеки ден ще представя по една презентация на своята интернет страница- www.parkrilski-manastir.eu, запознаваща с уникалните природни дадености, опазвани на територията й, съобщават от Изпълнителната агенция по горите.

Природен парк „Рилски манастир“ е обявен за такъв на на 26 юни 2000 г., въпреки, че идеята за опазване на природата около Рилския манастир се ражда преди повече от 50 години. Още през 1966 г., държавната тогава гора около Рилския манастир е обявена за защитена местност, 20 години по-късно през 1986 г. е обявена за резерват, а през 1992 г. попада в пределите на Национален парк „Рила“.

Паркът е една от териториите с най-високо разнообразие на природни местообитания в България и Европа

Природен парк “Рилски манастир” е един от най-значимите в България по отношение на биологичното разнообразие, което се изразява в 1400 вида висши растения – 38,88% от висшата флора на България.

110 вида от висшите растения са реликти, 57 са включени в Закона за биологичното разнообразие, а 49 вида са включени в Червената книга на България.

Тук могат да бъдат открити 6 бр. локални, 27 български и 90 вида балкански ендемити, сред които рилски ревен, божествена иглика, янкиев лопен, планинско подрумиче, кернерова метличина, трансилванска камбана и сив див тютюн и др.

На територията на природния парк са установени и 202 вида гръбначни животни в това число 122 вида птици, 52 вида бозайници и 2475 вида безгръбначни животни.

Природен парк „Рилски манастир“ е една от трите най-важни територии в България за опазване на алпийския тип птици, ключова част от международната мрежа от Орнитологично важни места със световна значимост за птиците от алпийския биом.

Единственото място в света, където може да се открие находище на рилски дъб

Природен парк „Рилски манастир“ е единственото място в света, където можем да видим находище на рилски дъб, както и единственото в Европа местообитание на постоянно овлажнявани склонове материнска скала – Водния рид. Паркът е едно от десетте най-значими места в България, съхраняващи торфени съобщества.

Само на тази територия се намират и най-представителни в Европа популации на балканския ендемит – царборисова ела. Показателен за разнообразието от дървесна растителност е фактът, че в горите на България са регистрирани 109 дървесни вида, а в Природния парк е представено 32% от дървесното разнообразие на страната.

Паркът е една от териториите с най-високо разнообразие на природни местообитания в България и Европа /85 различни типа хабитати/, представляващи 21% от тези в страната. Четири от тях  са без аналог в световния класификатор на местообитанията – Палеарктика.

 

 

Снимки: Pixabay

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА