Приемствеността в земеделието е приоритетна тема за следващата ОСП

Георги Узунов
Георги Узунов
4 Минути

Темата за приемствеността в земеделието се очертава като приоритетна за следващия програмен период на Общата селскостопанска политика, каза проф. Христина Янчева, ректор на Аграрния университет в Пловдив по време на Националния форум на младите фермери. Събитието събра огромен брой млади земеделски стопани в Пловдивския аграрен университет. То е организирано от Аграрен университет – Пловдив, Министерство на земеделието, АЗПБ, Национална служба за съвети в земеделието и Европейската народна партия. Мотото на форума е “Предай нататък”. Проф. Янчева благодари за избора на Аграрния университет като място за провеждане на престижния форум.

Този форум е плод на 4-годишни усилия да покажем скрития потенциал на българския млад фермер, коментира евродепутатът Владимир Уручев, един от организаторите на събитието. Поставяме начало на обединяване на енергията и визията за бъдещето на младите. Бъдещето на българското земеделие е в техни ръце и специално искам да благодаря на земеделското министерство и АЗПБ за подкрепата, която ни оказаха за форума. С всеки подобен конкурс и форум ние разширяваме партньорската мрежа. “Бъдещето на България и европейското семейство в момента се ражда. Крайно време е младите хора да започнат да проявяват интерес към тази благородна професия. Искаме прехода към новите технологии и обновяването на поколенията в земеделието да става систематично”, коментира Владимир Уручев.

В България младият фермер трябва да се организира по-добре, а как да го стимулираме е ключов въпрос за ОСП, коментира Марио Милушев, директор на дирекция “Развитие на селските райони и предприсъединителна помощ” в ГД “Земеделие и развитие на селските райони”. Ако през 2007 г. средният размер на стопанствата е 13 ха, то сега е 16 ха. Стопанствата са големи и това е пречка за младите фермери, които стартират малки стопанства, каза Милушев. По думите му в Европа едва 1 на 6 фермери е до 40 години, а 17% имат пълен цикъл на образование. Препятствията пред младите фермери са, че по-възрастните предават неохотно своите ферми. Достъпът до земя е труден, защото има много частни инвеститори, които търсят обработваеми площи. Младите имат и труден достъп до финансиране като няма достатъчно предлагане на обучение. С направената реформа в ОСП през 2013 г. за първи път се въведе подкрепа по Първи стълб и за младите фермери, каза Марио Милушев. През 2016 г. 322 хиляди млади стопани получиха допълнителна подкрепа като във Втори стълб има широк спектър от мерки за тях. Близо 6,7 млрд. евро от европейската подкрепа са насочени към младите в сектора., коментира още Милушев.

Припомняме, че зам.-министърът на земеделието Лозана Василева, която също присъства на събитието, коментира, че спрямо средната възраст на земеделските производители в ЕС в България се отчита тенденция на подмладяване. В периода 2007-2013 г. е регистрирано увеличаване на фермерите на възраст до 44 г., каза зам.-министърът. За 7 години средният им дял се е нараснал със 7%, но въпреки това делът на младите остава значително нисък. Под 45 години е само един на всеки 5 земеделски производители в България, коментира Лозана Василева. Още по темата ТУК

Четете още:

Стартира приемът на проекти по подмярката 6.1 за млади фермери

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА