Преработвателите предлагат нов подход за стоките с висок фискален риск

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Наредбата е неприложима за сектор Плодове и зеленчуци, проблеми тепърва се очакват със стартиране на активния сезон за стопаните

Преработвателите на плодове и зеленчуци предлагат да уведомяват Националната агенция по приходите (НАП) за количествата на плодове и зеленчуци, които получават от производителите, като за целта попълнят декларация и получат уникален номер за превоз според изискванията на Наредбата за превоз на стоки с висок фискален риск, или Н-5, стана ясно от срещата между производители на плодове и зеленчуци, преработватели и НАП, съобщи за Агрозона Мариана Милтенова, председател на УС на Националния съюз на градинарите в България.

„Един земеделски производител, когато бере марули или плодове, той няма кантар на полето, за да може да ги претегли, особено за големи камиони и количества, които отиват при преработвателното предприятие. Трябва да отидат в някои стопански двор, да мерят камиона, тара, бруто и т.н. А когато малък земеделски производител товари стоката си за борсата, той не знае първо за колко ще продаде, той не знае какво количество ще продаде и дали няма да я върне обратно“, коментира още Милтенова.

В подобна ситуация изпадат производителите и когато продават стоката си на търговските вериги, тъй като те нямат яснота нито кога ще разтоварят, чакайки на опашка в търговския обект, нито какво количество ще бъде взето от търговеца, каза още Милтенова. „И тогава трябва да стоиш и да се обаждаш на НАП, да дойде представител на агенцията да мери и да коригира тази декларация и този номер за превоз. Това са неща, които за нас, като производители, са невъзможни неща.“, категорична бе още тя.

По думите на председателят на УС на Националния съюз на градинарите в България Н-5 е неприложима за производителите на плодове и зеленчуци и тя не може да се пребори със сивия сектор, цел, която според НАП е постижима по този начин.

„Въпросът е да се хванат вносните плодове и зеленчуци, които представляват около 80% от българското потребление. Ако НАП ги беше хванала за плащане на ДДС, за данъци, печалби и т.н., нямаше да има тези загуби. Нашето производство, което върви към пълно унищожение, няма да реши проблема с тези приходи в бюджета.“, коментира още Мариана Милтенова.

Предстои още една среща на бранша с НАП, на която се очаква да бъдат представени измененията в Наредбата за превоз за стоките с висок фискален риск.

 

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама