Предложение: Българската земеделска продукция да получава германски знак за качество

Георги Узунов
Георги Узунов
4 Минути

„България отдава приоритетно значение на развитието на двустранните търговско-икономически отношения между България и Германия. Доказателство за значението на Германия като водещ външнотърговски партньор на България е непрекъснато увеличаващият се брой германски фирми, опериращи на българския пазар”, каза министърът на икономиката Божидар Лукарски при откриването на 9-ата сесия на Българо-германския съвет за коопериране, провела се в Берлин. По думите на министъра, независимо от активните връзки, възможностите на България и Германия са значително по-големи и следва да обединим усилията си за още по-ефективно сътрудничество, предават от пресцентъра на икономическото министерство.

По време на 9-та сесия са обсъдени теми като енергийната ефективност, селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост, електронното управление, търговията и малките и средни предприятия, образованието и туризма.

Българската земеделска продукция да получава германски знак за качество, е предложено по време на заседанието на работната група по земеделие и хранително-вкусова промишленост в рамките на Съвета. Решено е да се създаде контактна група на тема “производителни кооперативи”. Германската страна заяви готовност да подпомогне обучението на българските фермери по отношение на кооперирането, както и за въвеждане на добри земеделски практики.

По отношение на туризма от германска страна е направена препоръка България да засили популяризирането на тракийското наследство като привлекателен туристически продукт, както и възможностите за развитие на круизния туризъм. Договорено е засилване на сътрудничеството по отношение на рекламата на нашите туристически продукти на германския пазар.

Министър Лукарски подчерта, че след постигането на споразумение за решения по казуса “Кльостерс-Цемеко”, благодарение на което са възстановени инвестиционните гаранции на федералното правителство за проекти в България, вече се отчита повишен интерес от страна на германски компании към България, посочват от икономическото ведомство. Според него Съвета за коопериране трябва да се използва за привличане на нови инвестиции и участие на германски компании в проекти от национално и европейско значение. Той добави, че българската страна проявява явен и траен интерес към задълбочаване на връзките с германски партньори.

Съпредседателстващият Съвета от германска страна държавен секретар във Федералното министерство на икономиката и енергетиката на Германия Уве Бекмайер изрази надежда, че Съветът ще допринесе България да стане още по-привлекателна дестинация за германските инвестиции. По думите му един ясен курс към реформи с помощта на структурните и кохезионните фондове може да помогне България да се утвърди като фактор на стабилност в региона. Той посочи още, че е голямо значението на България за европейските енергийни проекти. Изразена е и готовност от страна на Германия да подпомогне страната ни по отношение на дуалното обучение, за да  остават младите специалисти в родината си и да развиват българската икономика.

Посланикът на България в Германия Ради Найденов също изтъкна важността на споделянето на опита на Германия за дуалната форма на обучение, посочват от министерството. Той е обърнал внимание на важната роля на германските инвеститори в подготовката на кадри. Като пример посочва обучените в Германия български инженери, които се връщат в страната ни, за да работят за българското предприятие на германската “Луфханза Техникс”.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА