Предизвикателствата пред съвременното земеделие обсъдиха експерти във Варна

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Конференция събра представители на академичните среди и аграрния бизнес в обща дискусия

Предизвикателствата пред съвременното земеделие и устойчивото развитие на селските райони бяха тема на проведе Юбилейна научно-практическа конференция „Агробизнесът и селските райони – икономика, иновации и растеж“, организирана по повод 30 години от основаването на катедра „Аграрна икономика“ при Икономически университет – Варна, със съдействието на Асоциацията на земеделските производители в България.

В конференцията бяха представени общо 46 научни и практически доклада, в две сесии, обединяващи тематичните направления на конференцията. Основните акценти в дискусиите бяха насочени към предизвикателствата стоящи пред съвременното земеделие и селските райони породени от променящата се интензивно бизнес среда, пандемията свързана с COVID-19, новите проекции на Общата селскостопанска политика на Европейския съюз, повишаващите се изисквания към качеството и безопасността на храните, нарастващата нестабилност на селскостопанските пазари и др. Изведе се необходимостта от внедряване на нови ресурсно спестяващи и щадящи климата и околната среда технологии, повишаване на степента на дигитализация в сектора, развитие на кооперирането и сътрудничеството, разширяване на иновациите, подобряване на достъпа на земеделските производители до пазарите, повишаване на производителността и ефективността и т.н.

В пленарната сесия на конференцията проф. д-р и.н. Юлия Дойчинова анализира състоянието и промените в земеделието и отражението им върху развитието на селските райони. Според проф. Дойчинова, в следствие на териториалните различия се очертават два модела на земеделие – северен и южен, което поставя необходимостта от преосмисляне на националната аграрна политика вследствие на регионалните различия. В доклада си, експертите Таня Георгиева (Национална селска мрежа) и Ивайло Тодоров (Асоциация на земеделските производители в България) представиха задълбочена оценка на ефектите и положителните и отрицателните последствия от завишаване на агроекологичните цели в новата Обща селскостопанска политика, в това число: увеличаване на биологичното производство; намаляване на използването на препарати за растителна защита; намаляване на използването на торове и ветеринарно-медицински препарати. Д-р Вимал Чандра (Siddharth University, Индия) представи актуални въпроси за устойчивостта на иновациите в агробизнеса в световен план и отраженията им върху фермерите, а доц. д-р Мария Станимирова, ръководител на катедра „Аграрна икономика“ към Икономически университет – Варна, разви възможностите за изграждане на стратегия за интегрирано развитие на черноморски общини на основата на „син“ растеж.

В края на пленарната сесия бяха представени 12 научни и практически проекта, по които работи катедрата самостоятелно или в партньорство с научни или бизнес организации.

Събитието събра над 70 представители на академичните среди от България и чужбини с над 50 представители на бизнеса и администрацията ангажирани с аграрния бизнес.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА