Поставени са 40 изкуствени гнезда за застрашения царски орел

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Всичките 40 изкуствени гнезда, предвидени в рамките на проект “Земя за царския орел” бяха инсталирани през миналата година от екипи на Българското дружество за защита на птиците.  инсталираха през изминалата година  Те са разположени в или в близост до защитени зони, част от Натура 2000, които са ключови за опазването на вида – „Сакар”, „Дервентски възвишения“, „Западна Странджа“, „Адата – Тунджа“, „Каменски баир“ и „Сините камъни – Гребенец“. Целта на поставянето им е да насърчи млади двойки орли да загнездят в незаети, но подходящи за размножаване територии, или да помогне на вече размножаващи се двойки да изберат безопасно гнездо.

Близо 20% от изкуствените гнезда се превръщат в дом на царските орли. Това е една от най-ефективните мерки за опазване на вида, тъй като построяването на ново гнездо е трудна и отнемаща много енергия задача, особено за младите двойки, които пристъпват за пръв път към размножаване. Общо 4 изкуствени гнезда, построени в рамките на проекта, са заети досега от нови царски двойки.

За инсталацията е важно внимателното подбиране на подходящо дърво и територия, достатъчно отдалечена от друга двойка, от опасни електропроводи и източници на безпокойство като пътища, и в близост до хранителни ресурси. Дървото трябва да е високо и стабилно, за да може двойката спокойно да наблюдава околността, да излита с лекота и да набира височина. Монтажът отнема около ден, като предварително се изготвя основа от клони във форма на кръг, което с помощта на алпийска техника се качва на дървото. На място се вплитат още клони, за да стане масивно и здраво. Достига диаметър и дебелина до 2 метра и понякога тежи около 200 кг. То се използва от орлите понякога десетки години. Най-подходящото време за поставянето на гнездата е краят на есента и началото на зимата, за да може през зимата или началото на пролетта орлите да ги заемат и достроят.

Тази дейност е важна част от природозащитническите дейности, извършвани по проекта, за подобряване на гнездовите и хранителните местообитания на царския орел. При предишен проект на БДЗП „Опазване на царския орел и ловния сокол в ключовите за тях места от мрежата Натура 2000 в България” бяха поставени също 40 изкуствени гнезда, като 10 от тях са заемани от царски орли през годините, като в някои от тях те продължават да отглеждат поколение.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА