Последен вариант: Храните остават с 20% ДДС, само туризма се облагодетелства със ставка 9 на сто

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Храните от първа необходимост няма да бъдат с намалено ДДС, въпреки че по-рано днес от правитествената пресслужба съобщиха за подобна договорка между премиерът Бойко Борисов и представители на две ресторантьорски асоциации. Оказва се, че новият вариант на съобщението е резултат от съгласуване с Министерството на финансите. Опитите да се намали и у нас Данък добавена стойност, подобно на всички страни в региона, както и на много държави в Европейската общност, отново са безуспешни.

Румъния смъкна ДДС за хляба преди 7 години.

Решението е политически риск, но ще бъде в подкрепа на ресторантьорския бранш срещу загубите от COVID-19. „Правим изключение за вас, защото с наша заповед е затворен секторът, образно казано. И така е в цял свят. Това може пък да е една мярка, която впоследствие да даде добри резултати и да бъде трайна. Всичко е в нашите ръце“, коментирал министър-председателят Борисов. Обсъдените промени за понижение на ДДС означават, че оборотите и дейността на ресторантите и хотелите трябва да са 100 процента на светло, акцентирал Борисов. „В това отношение ние сме длъжни да си изпълняваме ангажиментите. Финансовият министър е много против, но искам да го опровергаем в края на годината с повече приходи“, казал още премиерът по време на срещата. „Поемаме този ангажимент, че това ще се случи по начина, по който сме говорили с Вас“, посочили представителите на браншовите организации.
На срещата е било договорено още отлагане на влизането в сила на промените в Наредба 18 за срок от една година, в резултат на което тя ще влезе в сила от 1 март 2021 г.
В рамките на срещата било посочено още, че ще бъде възложено изготвянето на антикризисен план, включващ предоставянето на кредити и грантове от ББР с участието на експерти от сектор „Туризъм“. Дискутирано е и премахването на критерия за липса на задължения към държавата само за 2020 г. при кандидатстване за мерките за справяне с икономическите последици от коронавируса.
Договорените промени от на работната среща ще бъдат внесени днес в Народното събрание.

Какво е ДДС? Това е косвен данък, той се дължи на държавата от крайните купувачи, за чиято сметка в действителност е налогът. Продавачът го внася в бюджета, но в действителност той се плаща от потребителя, тъй като е включен в цената на стоките. ДДС до голяма степен определя равнището на цените на стоките.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама