Поне два пъти годишно ще се контролира дезинфекцията в епизоотичните огнища

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
6 Минути

Дейността по ДДДД ще може да се извършва и от специализирани фирми

Поне веднъж на 6 месеца ще влизат инспектори в обектите, в които преди това е имало епизоотично огнище, за да контролират дезинфекцията, е записано в проект на Наредба за условията и реда за извършване на дезинфекция, дезинсекция, дератизация и девастация при ограничаване и ликвидиране на болестите по животните, която се обсъжда обществено до 28 октомври. С наредбата се въвежда възможност на изпълнители, различни от служителите на Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) да извършват специализираните дейности по дезинфекция, дезинсекция, дератизация и девастация (ДДДД) в обекти. По този начин ветеринарните лекари от системата на БАБХ ще се насочат по-ефективно към дейности, свързани с епизоотичните проучвания, с цел определяне на рисковете от разпространение на болестите по животните и зоонозите. Ще се осигури бързина при ликвидиране на заболяванията, което ще намали риска от тяхното разпространение, коментират от земеделското министерство.

 

Как ще се извършва

Според разпоредбите на наредбата когато има огнище в някой обект трябва да предприемат мерки за предотвратяване разпространението на болестите, като обектите се почистят и приведат в добро санитарно състояние с ниско ниво на проницаемост на членестоноги, вредни гризачи и хелминти и се осигурява извършването на необходимите ДДДД мероприятия за ликвидиране на огнището. Собствениците на обектите трябва да изпълняват плана за контрол на критичните контролни точки по отношение на патогенните микроорганизми, членестоногите, вредните гризачи и хелминтите, предписан от ръководителя на ДДДД, след това ще трябва да организират извършването на мониторингови изследвания за контрол на дезинфекцията поне веднъж на 6 месеца  след ликвидиране на огнището.

 

Обучението ще е задължително

Дезинфекции, дезинсекции, дератизации и девастации ще могат да извършват служители от МВР, Министерство на отбраната, транспортното министерство, БАБХ и служителите на структурите им, както и лицата, които притежават удостоверение за придобита квалификация за ръководител или изпълнител на ДДД, вписани в регистъра. За тази цел лицата ще трябва да са минали обучение в специален курс. Ръководителите ще трябва да са минали обучение не по-малко от 48 часа, а изпълнителят на подобни дености – не по-малко от 32 учебни часа.

Ръководителят ще може да ръководи дейностите само на една фирма на физическите и юридическите лица. Обучението ще е само редовна форма, присъствено във висше училище или в център за професионално обучение, като курсът ще завършва с теоретичен и практически изпит, за да се гарантира усвояването на необходимите теоретични знания, практически умения и професионални компетентности за извършване на ДДДД. До участие в обученията се допускат само лица, които имат вече придобита квалификация. Издадените удостоверения ще са безсрочни.

 

Изискванията към изпълнителите

За ликвидиране на причинителите на зарази лицата ще трябва да използват биоциди, които са безопасни; да имат системи за самоконтрол и документиране на дейността, които подлежат на проверка от БАБХ, за да докажат, че дейностите са извършени от компетентни лица и в съответствие с разписаните стандартни оперативни процедури.

Лицата, които извършват ДДДД, ще трябва да разполагат с помещения за съхранение и подготовка на биоцидите за работа, както и съблекалня и баня, където да могат да се преобличат и измиват работниците; да използват специализирани автомобили за транспортиране на биоцидите и оборудване за тяхното прилагане; да осигурят работно и защитно облекло, маски и други лични предпазни средства на извършващите ДДДД. Ръководителят на фирмата за ДДДД ще трябва освен да изготвя процедурите и да ги подписва, да контролира и носи отговорност за провеждането на мерките при ликвидиране на огнища на заразни болести по животните и зоонози; да проверява изправността на техниката, концентрациите на разтворите, експозицията, обезопасеността на персонала и обектите и инструктира изпълнителите преди започване на работа, както и да ръководи и контролира качеството на извършените дейности. За всички стъпки по обезопасяването на обектите ръководителят на ДДДД ще води хартиен и електронен дневник, който трябва да се съхранява поне 3 години. При възникване на аварийни ситуации той ще трябва да информира обществеността, кметът, областният управител и съответната ОДБХ и предприема незабавни мерки за отстраняване на причините и последствията от тях.

 

Контролът ще е от БАБХ

Контролът на всички мероприятия по ДДДД ще се извършва от БАБХ, като под внимание ще се взимат както воденето на документите по процедурите, така и самите препарати и начини на прилагането им. Инспекторите на БАБХ ще имат право на свободен достъп до офиси и складове на проверените субекти, е записано още в Наредбата за условията и реда за извършване на дезинфекция, дезинсекция, дератизация и девастация при ограничаване и ликвидиране на болестите по животните.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА