Отпада изискването за съхранение на употребени опаковки на продукти за растителна защита

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Отпада текста от Наредба 13 за изискването възложителят на растителнозащитна, дезинфекционна и дезинсекционна дейност да осигури съхранение на празните опаковки от употребените продукти за растителна защита, препарати за дезинфекция и дезинсекция в специално обособени и обезопасени за целта места, както и управлението и третирането им, съгласно указанията, посочени върху етикета на продуктите за растителна защита и по реда на Закона за управление на отпадъците. Това става ясно от Проекта за допълнение и изменение на Наредба №13 за мерките за опазването на пчелите и пчелните семейства от отравяне и начините за провеждане на растителнозащитни, дезинфекционни и дезинсекционни дейности. За сметка на това дейностите и задълженията по съхранение са описани в Наредба № 3 и Наредба №104 от ЗОУ и ЗЗРД. Общественото обсъждане на промените ще продължи до 9 април.

Възложителят на растителнозащитна, дезинфекционна и дезинсекционна дейност е длъжен да окоси, заоре или дискува цъфтящата растителност в междуредията на трайните насаждения (овощни градини, лозя и др.) и интензивни горски култури преди извършване на третирането при спазване изискванията на чл. 34 от Закона за пчеларството.

На интернет страницата на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) се поддържат регистри с актуална информация за разрешените за пускане на пазара и употреба продукти за растителна защита, в които са обозначени продуктите, идентифицирани като опасни за пчелите със стандартната фраза „SPe8 Опасен за пчелите“, инсектицидите със системно действие и продуктите за растителна защита с нисък риск.

До 30-ти април, лицата, които извършват или възлагат растителнозащитни, дезинфекционни и дезинсекционни дейности с наземна и авиационна техника както до момента ще трябва да уведомяват в срок до 3 дни преди датата на третирането лично (с SMS или ел.писмо) собствениците на животновъдни обекти (пчелини), разположени в землището на населеното място по местонахождение на площите, които ще бъдат третирани, както и собствениците на пчелини, разположени в граничещите землища, за датата и часа, в който ще се извърши мероприятието. Освен това те трябва да изпратят уведомително писмо съгласно приложение № 1 до кмета на населеното място, в чието землище ще се извършва третирането, както и до кметовете на населените места, чиито землища граничат с третираните площи. С навлизането на платформата ЕПОРД,от 1ви май, дейностите по уведомяване ще се случват чрез нея.

Лицата трябва да прилагат регистрираните с входящ номер уведомителни писма до кметствата към „Дневник за проведените растителнозащитни мероприятия и торене“ и към “Технологичен план“ за горските територии, при употреба на ПРЗ, и да ги предоставят при проверка.

Кметовете ще обявяват предстоящото третиране в деня на получаване на уведомителното писмо чрез местните средства за масово осведомяване и чрез обява на видно място в съответното населено място, а практикуващите подвижно пчеларство в землището на съответното населено място уведомяват лично с SMS и/или по електронна поща.

 

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА