Полша е сред най-големите производители на халал месо в ЕС

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Около една трета от износа е представен от тези продукти, които се изнасят както за е ЕС, така и за трети страни

През 2020 г. Полша е изнесла месо и месни продукти на стойност около 5 милиарда евро, от които почти една трета се представляват от халал месото. 

„Полша, като един от най-големите производители на говеждо месо в Европейския съюз, отговаря не само на изискванията на  европейските потребители, които се нуждаят от говеждо месо, заклано в съответствие с религиозните изисквания, но и на тези извън Европа“, заяви президентът на Полската асоциация на животновъдите и производителите на месодайно месо (PZPBM), Яцек Заржек.

В допълнение към основните дестинации за износ на ритуално закланото месо досега, като Германия, Франция, Испания, Великобритания и Израел, той каза, че има нарастващ интерес от Обединените арабски емирства. Досега най-големите пазари за полските износители на халал месо са Турция, Босна и Херцеговина и Израел.

Износът на говеждо месо от Полша през 2019 г. беше оценен на 1,5 милиарда евро, от които една трета се покриват от месо, получено от ритуално клане. Още по-голям е делът на птицевъдната индустрия, като почти половината от износа е сертифициран като халал.

Това предимство обаче може скоро да изчезне, ако трябва да се наложи забрана за ритуално клане като част от законодателството за правата на животните. Въпросът се обсъжда от полските политически участници вече почти 10 години и се предполага, че дава предимство на големите земеделски компании, които могат да си позволят да се справят с променящите се регулации. Повечето членки на ЕС като цяло допускат религиозно изключение от правилото, че животните трябва да бъдат зашеметени преди клане, но редица държави, включително Дания, Швеция и Словения, не го правят.

Междувременно се очаква европейският пазар на халал месни продукти да нараства с 20% годишно, според прогноза, публикувана от асоциацията Halal Verif, френска неправителствена организация, която издава етикети за халал.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА