Поливайте градината със син камък на всеки 5 години

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

С фунгицид, като синият камък, се е сблъсквал всеки един градинар. Той може да се намери във всеки градинарски магазин. Той може да се използва както за внасяне в почвата за подобряване на нейните свойства, така и за обеззаразяване и дезинфекция на повредените храсти и дървета.

На външен вид химическото вещество представлява прах със син цвят. Активните елементи в медния сулфат, както е научното название на синия камък, се явяват кристалите на солите на сярната киселина в съчетание с медните йони. Разтварят се добре във вода и не образуват отровни съединения за хора и животни. Честата обработка на почвата със син камък обаче не се препоръчва, тъй като медта, която се съдържа в него, може постепенно да се натрупа в почвата, което се явява неблагоприятен фактор за растежа на някои видове култури. Затова оптималното използване на средството е един път на 5 години.

Имайте предвид, че веществото се характеризира с висока киселинност. За да избегнете повлияване на реакцията на почвата, използвайте гасена вар, за да приготвите разтвор. Получената смес, известна като бордолезов разтвор, се приготвя от равни количества от двете вещества.

Как да го използвате

Основната цел на използване на медния сулфат в селското стопанство е за обеззаразяване на почвата или при липса на мед в нея. Преди да сторите това, трябва да се убедите в нуждата от даденото действие. Обикновено мед не достига на торфени терени. Тук масово се използва син камък, но дозата не трябва да превишава 1 г на квадрат. В зависимост от честотата на използване на синия камък зависи и дозировката.

За дезинфекция на почвата веществото се прилага извън активния сезон – есен или пролет. За тази цел се прилагат по 2-5 г син камък на 10 л вода. Такава обработка е подходяща и преди засаждането на лук и чесън. Тя помага да се предпазят растенията от гниене.

Полученият разтвор трябва да се използва в продължение на 24 часа, тъй като той не подлежи на съхранение.

 

Четете още: Зелен камък – универсалният помощник на градинаря. За какво и как се използва?

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА