Полезащитните пояси от ясен в Добруджа съхнат заради вредители

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Два вида корояди и други вредители увреждат проводящата тъкан на ясеновите растения в полезащитните горски пояси в Добричко. До две седмици се очаква да бъдат ясни окончателните резултати от последните взети проби, съобщава pronewsdobrich.bg

Съхненето при част от ясеновите пояси в Североизточна България е необратимо и трябва да се пристъпи към реконструкцията им и залесяване с по-устойчиви видове. До това заключение са стигнали експерти от Института за гората към БАН, Регионална дирекция по горите-Варна, Лесозащитна станция, Североизточно държавно предприятие и Държавно ловно стопанство-Балчик. От миналата година учени и лесовъди наблюдават увредените пояси и взимат проби от тях. Според специалистите причините за съхненето са комплексни и е време да се вземат по-ефикасни мерки, защото прочистването само на изсъхналите дървета не дава резултат.

снимка: pronewsdobrich.bg

Климатичните условия в Добруджа са много сурови, като предните години имахме значително засушаване, което се отрази негативно на поясите. При пробовземането установихме два вида корояди и други вредители, които увреждат проводящата тъкан на растенията и те бързо отслабват и загиват, обясни проф. Георгиев от Института за гората. Той каза още, че до две седмици ще приключи изследването на последните взети проби и тогава учените ще обявят окончателно всички патогени и вредители, които унищожават едни от най-важните полезащитни съоръжения в Североизтока. Част от пробите ще бъдат изпратени за анализ в лаборатории зад граница, за да се потвърди или отхвърли хипотезата, че изключително агресивни инвазивни патогени са нападнали ясените в тази част на страната.

След окончателното обявяване на резултатите учените от БАН ще категоризират поясите в зависимост от състоянието им. Най-силно увредените трябва да бъдат изсечени, защото съхненето при тях е необратимо. След почистването на засегнатите площи ще бъде извършено залесяване с видове, които са адаптирани към условията в Добруджа – червен дъб, цер и космат дъб, а като спътници могат да се използват сребролистна липа и явор. Според проф. Георги Георгиев лесовъдите и преди са се сблъсквали с периода на засушаване, които са довели до значителни поражения при зимния дъб, черния бор, цера и др. Благодарение на приложените мерки лесовъдската колегия винаги се е справяла с проблемите и сега час по-скоро трябва да се пристъпи към ограничаване на щетите и възстановяване на засегнатите пояси.

Част от поясите ще бъдат възстановени със средства по проектите „Земите и горите на орела“ и „Горите на Североизтока“. И двата проекта са по програма LIFE.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА