Победителите в Конкурса за иновации

Вече са известни призьорите в Конкурса за иновации, организиран в рамките на пловдивското земеделско изложение „Агра 2014“.
Като най-доброто българско изделие бяха определени пектеин гранули, разработени в Института по криобиолгия и хранителни технологии. Продуктът съдържа растителни екстракти, лиофилизирани плодове и гранулиран ябълков пектин. Има профилактично действие и е изцяло натурален.
Русенската фирма „Марпекс Агро“ стана първенец в раздел „Животновъдство“. Компанията представи иновативна система за точно и икономично дозиране на храната за животни Siloking Wireless.
В категорията „Технологии за растениевъдството“ имаше три отличия – първото е за технология за интензивно отглеждане на черешата, която осигурява 50% по-ниски разходи за труд и два пъти по-бързо възвръщане на инвестициите. Разработена е от Института по овощарство в Пловдив. Второто отличие е за комбайна New Holland GR9090, вписан в Книгата на рекордите на Гинес. Награда получи и iM Farming – концепция за водене на прецизно земеделие на „Тайтън Машинъри България“. Системата включва различни приложения за електронно следене и управление на работата на прикачения инвентар.
Класираните в категорията „Машини и инвентар за растениевъдството“ са: комбиниран плуг КПМ-30 с устройство за раздробяване на изораната почва, произведен от „Раломекс”; сеялка за пролетни култури марка Sfoggia, модел Elektra, представена от ЕТ „Статев-Станимир Недялков”; модулна прикачна машина TIREX, Серия MPM, произведена от „Мадара“.
В раздел „Машини и инсталации за животновъдството“ отличието беше отредено на мобилно доилно устройство за малки ферми, представено от „Алфа микс“. В категорията „Технологии за животновъдството“ победител стана разработката за създаване на ливади и пасища и затревяване на фотоволтаични паркове на Института по фуражни култури.
Новият сорт българска обикновена зимна пшеница „Никибо“ на Института по растителни генетични ресурси „Константин Малков“ спечели в раздел „Сортови семена и посадъчен материал“.
Добруджанският земеделски институт получи отличие заради нов сорт тритикале, подходящ за производство на хляб за диабетици, хора с наднормено тегло и такива, страдащи от непоносимост към глутен.
Течният органичен тор „Аминобест“ беше отличен в категория „Торове и препарати за селското стопанство“. Той е производство на фирма „Биохум“.
Лауреат на наградата „Учен на годината в областта на аграрните науки“, която се присъжда от Висшето училище по агробизнес и развитие на регионите, стана проф. Стойка Машева, директор на Института по зеленчукови култури „Марица“.