В последните дни на декември министърът на финансите промени списъкът на стоки с висок фискален риск
Наредбата за превоз на стоки с висок фискален риск, която бе обнародвана в началото на октомври 2023 г., разбуни духовете в сектор Земеделие още преди месеци. Тогава тя засегна превоза на вносните стоки на територията на страната, но днес тя важи в пълна сила и за превоза на стоки с български произход, които са включени в списъка към нея. Незнайно защо обаче, на 28 декември, един от последните дни на годината, от списъка със стоки са премахнати няколко от продуктите, за които новите правила важат, а пък са добавени други, основно в групата на плодовете и зеленчуците. От НАП собщават, че „от списъка са премахнати групи стоки като мелничарски продукти – брашна, риби и ракообразни, млечни, месни и други продукти, претърпели процес на преработка. Включени са нови кодове – например:
- в групата на растителните и животински мазнини са добавени стоки и суровини, които се влагат в производство на множество хранителни продукти;
- в групата на месата са добавени видове меса и разфасовки от тях, които се употребяват както за пряка консумация, така и за суровина за производството на хранителни продукти;
- в групата на плодовете и зеленчуците са добавени основно разновидности на вече определени като рискови стоки или влизащи в състава на определена подгрупа.“
За коментар на новите правила потърсихме адвокат Пламен Абровски, който бе и председател на Комисията по земеделието, храните и горите в две Народни събрания. „Това е една заповед, която е издадена без абсолютно всякакви мотиви. Това е административен акт и за да може да се издаде, трябва да бъде мотивиран. Какво се промени и защо такъв интересен списък със стоки? Защо един шпек вече не е стока с фискален риск, а една бг кайсия е? Защо един кренвирш вече не представлява заплаха за фиска, а един картоф е заплаха?“, коментира Абровски за Агрозона и прозря лобизъм от страна на преработвателите на месо.
Повечето браншови организации в сектор Плодове и зеленчуци отдавна настояват за изваждане на продукцията им от списъка с висок фискален риск, тъй като административната тежест, която се налага на всички производители, става непоносима и голяма част от фермерите или намаляват производството, или напълно се отказват. С последните промени на списъка обаче са добавени още плодове и зеленчуци, които ще бъдат наблюдавани.
По думите на Пламен Абровски наредбата е изключително тежка и създава „неимоверна административна тежест за всички земеделски производители и преработватели.“, а земеделското ни министерство официално не реагира и попита: „Защо продукцията на преработвателите в една голяма част вече не е интересна за контрол, докато всички производители на плодове и зеленчуци ще бъдат стриктно наблюдавани? Защо министърът мълчи и не защитава земеделските производители? Къде са браншовите организации?“.
Според Абровски браншовите организации трябва да намерят проблемните точки в наредбата, да изискат среща с министъра на финансите, за да бъде представено аргументирано тяхното становище и трудностите, които подобен нормативен акт създава за работата им.
„Тези производители, които са в сивия сектор, няма как да ги изкарат на светло, защото те не съществуват за целите на държавата, най-много да вкарат в сивия сектор тези, които със зъби и нокти се държат на светло, защото ако държавата не знае, че един камион с плодове и зеленчуци минава, как ще го контролира?“, коментира още Пламен Абровски.