Пчелен мед може да се добива и в градски условия

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Всеки, които иска да яде хубав и екологично чист мед, ще може да си го произвежда сам със специален кошер, който се монтира на балкона. Невероятната възможност е част от проекта за опазване на пчелните популации “1 000 000 кошера” на фондация “Имам си кошер” (I have a bee).

Всичко необходимо заедно с уникалните домове за пчелите излиза по-малко от 1000 лв., разказва Трифон Михайлов от фондация “Имам кошер” пред “Новинар”. “Тези кошери от системата TopBar са полегати и в тях има 28 рамки, които представляват летвички, на които пчелите сами изграждат питите. Не е нужно използването на основи за пити и тел, както при конвенционалното пчеларство. Има прозорец, откъдето се вижда какво е общото състояние на пчелното семейство и не е нужно да се отваря целият кошер и да се дразнят пчелите. Освен това цялото дъно е мрежесто и по този начин се предотвратява прегряването през лятото и конденз през зимата, а и акарите падат директно на земята”, обясни Михайлов.

Специалните кошери са по-скоро за пчелари любители, които искат да помогнат за размножаване на популацията и опазването на природата. Въпреки това от всеки кошер може да се изкарат средно между 5 до 10 кг мед годишно. “Над 70% от растенията зависят от пчелите. Без тях няма да има природа, живот и бъдеще. Благодарение на тях разполагаме с голяма част от храната ни, както за нас, така и за животните. Пчелите са отговорни за опрашването на памука, от който се правят дънките, чаршафите, тениските и много други дрехи”, разказва един от тримата организатори на кампанията.

Към момента вече има подобни кошери на покрива на НДК и тераси из столични квартали, както и във Варна, Кюстендил, Пловдив, Смолян и др. Подобни кошери ще бъдат изпратени и в норвежката столица Осло, където ще бъдат поставени на Магистралата на пчелите. Български дом за пчели ще има и в култовия “Сентръл парк” в Ню Йорк, където кметът е подел кампания за връщането на пчелите в града, които да спасят и растителността.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама