Пчеларската индустрия в САЩ печели 700 милиона долара годишно

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Понастоящем в Съединените щати има 2,8 милиона кошера, развито е не само производството на мед, но и търговското опрашване

„Пчелите играят важна роля в американската хранителна система. Здравословната популация от опрашители е жизненоважна за производството на продаваеми продукти. Повече от 100 култури, отглеждани в САЩ, зависят именно от опрашителите. Опрашването с медоносните пчели увеличава добива и качеството на широк спектър хранителни продукти, включително плодове, ядки, зеленчуци, бобови растения, маслодайни семена и фуражни култури. Общата годишна цена на пчеларските продукти и услуги, продавани в САЩ, е около 700 милиона долара “, споделя Робърт М. Новерски, програмен мениджър на Националния институт по храните и земеделието на Програмата за защита на пчелите на Министерството на земеделието на САЩ (NIFA).

В САЩ пчеларите-любители се считат собственици на пчелини с по-малко от 25 кошера. Индустриални пчелари са тези, които имат 300 или повече кошери.

Щатите, в които се отглеждат най- много пчели са Северна Дакота, Монтана, Флорида и Калифорния. В контекста на търговското опрашване е най-изгодно да се прави бизнес в Калифорния, където са концентрирани огромни площи от бадеми: 80 процента от всички бадеми в света се произвеждат именно там, а културата е напълно зависима от опрашването.

Бадемите са култура № 1, опрашвана от пчелите в САЩ

бадеми, бизнес, Agrozona.bgВ допълнение, Калифорния отглежда люцерна за фураж. Въпреки че производството на люцерна за сено не изисква опрашване от насекоми, културата се отглежда от семена и в района това е невъзможно да се направи без пчели.

Половината от всички пчелни семейства в САЩ се пренасят в Калифорния всяка пролет за опрашване на бадемите, след това те пътуват до Ню Йорк, за да опрашват ябълковите дървета, следват Мейн за боровинките и Масачузетс- за червените боровинки. Обикновено пчелите се превозват с камиони – приблизително 450 кошера в един камион.

Грижите за здравето на пчелите идват не само от пчеларите, но и от Правителството

Разбира се, здравето на опрашването на пчелите на фона на такъв мащабен бизнес е приоритет не само сред частните собственици, но и на държавните агенции.

Въпреки че природозащитниците обвиняват селскостопанските пестициди, по-специално неоникотиноидите, за убиване на пчели, търговските пчелари в САЩ виждат голяма опасност в акарите и вароатозата.

„Националният институт по храните и земеделието на Министерството на земеделието на САЩ (NIFA) работи със системата на университета Land-Grant, правителствените лаборатории на САЩ и частни и нестопански организации за подпомагане на научни изследвания, образование и програми за знания, които подобряват здравето на опрашителите“, пише Робърт Новерски.

Що е то колапс на колониите?

2019, американски гнилец, Agrozona.bg

„От 2006 г. насам експертите отбелязват значителен годишен спад на броя на пчелните семейства. Подобно намаление отчасти се дължи на явленията, наречени колапс на колонията – ненормално състояние, при което работещите пчели напускат кошерите, хвърляйки запаси от храна пчели- майки. Като се фокусира върху здравето на опрашителите, през последните няколко години не е регистриран нито един случай на синдром на колапс (унищожаване) на пчелни семейства.

За да продължи тази тенденция към увеличаване на броя на опрашителите, NIFA финансира изследвания – през 2019 г. NIFA отпусна около 4 милиона долара в конкурентни субсидии за проекти, свързани със здравето на опрашителите. По този начин можем да кажем, че популацията на пчелите в САЩ само ще расте “, заключава авторът.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама