Пчеларите ни търсят обща позиция, за да защитят интересите си в ЕС

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути
bee2
Четете още: Хуманно отношение към пчелите при вадене на мед

Още седмица има възможност за внасяне на поправки в доклада “Перспективи и предизвикателства пред пчеларския сектор в ЕС”, разработван на европейско ниво, който ще стане официален документ на Европейския съюз. Днес в Дома на Европа съдокладчикът и български евродепутат Момчил Неков събра пчелари и представители на ДФЗ с идеята да бъде сформирана българска позиция, която той да отстоява при изготвянето на крайния вариант на документа.

Неков коментира, че ще настоява медът да бъде обявен за чувствителен продукт и да бъде изключен от търговски споразумения на ЕС, тъй като те водят до безмитни квоти и по-голям натиск върху европейските производители. В допълнение той посочи, че темата за новите технологии и приложението им в пчеларството не присъства в доклада. Евродепутатът каза още, че ще предложи продукти като восъка да бъдат включени в схемите за европейско качество на продуктите.

Неков посочи, че големият брой пчеларски организации в страната пречи на формирането на уеднаквена позиция. Той обобщи най-сериозните проблеми пред родните пчелари като кражба на пчелни семейства, слабото участие в организации на производители, за разлика от Западна Европа около 95% от пчеларите са част от такива организации и се възползват от съфинансиране на дейности от ЕС. Той се спря и на позицията на родните пчелари за пълна забрана на всички неоникотиноиди в Европейския съюз, а присъстващият в залата Ганчо Ганев, председател на Националната браншова организация “Български пчеларски съюз, беше категоричен, че трябва да се премахне възможността за дерогация на забраната от страна на държавите-членки. Евродепутатът открои още, че репутацията на българският мед на немския пазар е започнала да спада поради смесването на родния продукт с китайски, без да се упомене съотношението. Евтиният внос на пчелна продукция от Китай и Украйна е сериозно предизвикателство за българския пчеларски бранш, поради което остават нереализирани количества наш мед.

Михаил Михайлов, председател на Съюза на българските пчелари, по време на дискусията изрази мнение, че не вижда проблем в множеството пчеларски организации, тъй като те са специализирани. Той посочи още, че когато става дума за защитаване на общи, национални интереси, браншът се обединява.

Михаил Михайлов подчерта, че пчеларите настояват за директни плащания през следващия програмен период.

Илия Цонев, зам.-председател на Конфедерацията на българските пчелари, настоя на пчеларите да се плаща за екосистемни услуги като открои, че опрашването е именно такава услуга. Не само неоникотиноидите, но и икономически значимите болести са съществени причинители на смъртността на пчелите, каза проф. Вълчовски на база на изследвания, извършени  на медоносни насекоми от различни краища на страната.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА