Пазарът е пренаситен с извънгабаритни гъби, берачите намаляват

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Изкупните цени на гъбите падат драстично, намалява и износът

Сезонът за бране и изкупуване на гъби в Еленския Балкан е в разгара си, но макар и благоприятен заради дъждовете, е съпроводен с куп проблеми.

Изкупвачите се оплакват, че заради обилните валежи гъбата бързо расте, но и бързо остарява, което влошава качеството й и трудно се изнася в чужбина, предаде в. Борба.

„Пазарът е пренаситен с извънгабаритна гъба. Първо Македония и Сърбия подбиха цената. Всички в момента търсят дребна гъба, но такава няма. Сега изкупуваме предимно пачи крак, но след последните дъждове тръгна изключително грозна и некачествена гъба. В по-малки количества е тръбенката и овчи крак, манатарката още не е излязла масово. Сезонът закъсня с 30 дни и тръгна едновременно в цяла Европа. Това от икономическа гледна точка е много зле, защото изкупните цени са ниски и стоката е почти непродаваема”, коментира Стефан Дончев от Елена – най-големият износител на гъби в Централна и Източна България.

“Предлагането е голямо, никой не купува”, така обрисува ситуацията Дончев.

И допълва, че за 33 години в бранша за пръв път вижда подобно нещо. За месец е изнесъл за външните пазари около 20 тона, което според него е почти нищо в сравнение с други години, когато за една седмица е пласирал в чужбина 30 тона. Спасение за бизнеса му е, че има фабрика за преработка и консервиране на гъби и при него кръгът е затворен.

От 15 – 20 лв. преди месец сега изкупува пачи крак за 5 лв. на килограм.

И макар берачите да си изкарват добри пари на ден, те също са намалели, съответно и количеството набрана гъба.

„Няма кой да работи и това не е само в нашия регион. С тая цивилизована Европа и българския мързел страната ни ще остане гладна и бедна, това е моето мнение. И децата така се възпитават сега. „Мозъци” много, работачи малко”, е суровата преценка на Стефан Дончев.

За разлика от предишни години, когато горите почерняваха от берачи и те предаваха по пунктовете стотици килограми на ден, сега най-голямото количество е чувал с 50 кг на човек

Но и такива вече са рядкост. Много по-малко в областта са и изкупните пунктове. Част от тях подновяват регистрацията си РИОСВ – Велико Търново, но започне ли кампанията, се оказва, че са само на хартия.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА