Пътешествие до сърцето на Родопите: Чудните мостове

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
4 Минути

Скалният феномен се намира на 80 км южно от Пловдив, на 35 км северозападно от Чепеларе и само на 5 км северозападно от село Забърдо

Чудните мостове са едно от най-впечатляващите природни творения в България. Те представляват задължителна спирка за всеки любител на природата и пешеходния туризъм. Този уникален скален феномен, разположен в карстовата долина на река Еркюприя в Западните Родопи, на 1450 м надморска височина, в подножието на връх Голям Персенк (2091 м), е резултат от хилядолетната ерозия на речните води и представлява истинско чудо на природата.

 

Чудните мостове са сред Стоте национални туристически обекта, Български туристически съюз:

номер 85 – връх Голям Перелик, природна забележителност „Чудните мостове“, има печат. Скалният феномен се намира на 80 км южно от Пловдив, на 35 км северозападно от Чепеларе и само на 5 км северозападно от село Забърдо. Мостовете са обявени за природна забележителност с постановление на Министерския съвет No.4941 от 18.07.1949.

Покрай Чудните мостове преминава пешеходният път от село Орехово за село Забърдо. В миналото мостовете са представлявали една пещера, образувала се под рушащото действие на речните води. С течение на времето части от нея се срутили, образувайки величествените мраморни мостове. Големият мост е широк около 15 м в по-широките части и дълъг почти 100 м. Състои се от три арки, като най-голямата е с височина 45 м и ширина 40 м. Малкият мост е на 200 м от големия по течението на реката – непроходим, дълъг 60 м, с обща височина 50 м, а височината на арката е 30 м. След него има и съвсем малък трети мост, който представлява понорна пещера, в която водите на р. Еркюприя изчезват, за да се появят пак на повърхността след 3 км.

Съществува и красива легенда за създаването на Чудните мостове, свързана със змей, който опустошавал стадата на местните пастири. Според преданието, пастирите успели да надхитрят змея и той загинал, оставяйки след себе си огромните скални арки.

Какво да видите

  • Големият мост: С ширина около 15 метра и дължина почти 100 метра, този мост е истинска природна катедрала.
  • Малкият мост: Намира се на 200 метра от големия и е също толкова впечатляващ със своята височина и дължина.
  • Третият мост: Това е понорна пещера, в която водите на река Еркюприя изчезват, за да се появят отново след няколко километра.

Защо да посетите Чудните мостове?

  • Уникална природа: Мостовете са само част от красотата на района. Тук можете да се насладите на чист въздух, кристално чисти реки и богата растителност.
  • Пешеходни маршрути: Има множество маркирани пътеки, които ще ви отведат до скрити водопади, живописни поляни и панорамни гледки.
  • История и култура: Регионът е богат на исторически и културни паметници, които ще ви разкажат повече за миналото на тези земи.
  • Отдих и спокойствие: Далеч от градския шум, тук можете да се отпуснете и да се насладите на тишината и спокойствието на природата.

 

Снимки: bg.wikipedia.org; Български туристически съюз

Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама