Пъстри танци в сумрачния ноември

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
3 Минути

Мрачният  ноември избутва тихата и пъстра есен към зимата и цялата природа притихва в очакване на меката снежна пелена, която покрива земята. Напук на студените утрини и влажните дни, в парковете и цветните градини своя последен ярък танц играят огнените листа и ярките клони на храстите. Въпреки сумрачното и хладно време, в последните топли дни на годината в градината и на двора има какво да се прави.

В цветните лехи трябва да се извадят растителните отпадъци от едногодишните цветя, а почвата да се прекопае колкото се може по-дълбоко до около 25-30 см. Веднага след като това в земята е добре да се внесат 4-5 кг угнил оборски тор на квадратен метър. Полезно е също така наторяването със суперфосфат и калиев сулфат. Многогодишните цветя се изрязват ниско над почвата и се покриват с окапала шума или слама. прибиране на листа

От моравата се обират окапалите листа и се слагат за компост. По това време трябва да се прегледат семената, грудките и луковиците, които още на пролет ще възродят градината и пак ще я направят „райска”.

В зеленчуковата градина е време за прибиране на късното зеле и късния карфиол. Няма за кога да се чака с изваждането на морковите, ряпата и целината. Земята вече започва да измръзва и заедно с това и челата на тези кореноплодни зеленчуци. В края на месеца е подходящ моментът за предзимно засяване на салати, моркови, магданоз, грах и бакла. Още в ранна пролет от тези посеви се получава добра реколта.

В овощната градина настъпва времето за засаждане на нови дръвчета. Сега е моментът да си осигурите онези сортове, за които винаги сте мечтали. Магазинчетата на научните институти и опитните станции са пълни с качествен посадъчен материал. Там има и специалисти, които ще ви дадат ценни съвети по отглеждането различните видове и указания какво е най-подходящо за двора на вашата вила или къща. Доверете им се, в тях са инвестирани знанията на поколения български градинари.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама