Паника на пазара на торове, цените стават космически

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

Цените на азотните торове се покачват до нови рекордни нива. Причина за това е експлозията на цените на газа и намаляване на производството.

Високите цени на природния газ водят до мащабно затваряне на фабрики за торове в Европа. Това има последици за фермерите, а също и за световните доставки на храни. Европейските цени на газа се повишиха до нови рекордни стойности поради ниските нива на съхранение и огромните проблеми с доставките. И цените за торове и други химически продукти по света следват тези насоки. Природният газ е важна суровина за производството на азотни торове като амоняк, карбамид и нитрати.

Цените на азотни торове се увеличават по-бързо и по-бързо всеки ден. А новият сезон едва сега започва. Някои стойности вече са над предишното рекордно ниво от финансовата криза 2007/08. Това развитие не само предизвиква паника сред производителите на торове, но и в селското стопанство – където производствените разходи вече са на рекордни висоти, съобщава немската преса.

Но кризата очевидно далеч не е приключила – европейските цени на природния газ продължават да нарастват, след като стана известно, че руският „Газпром“ е решил да не резервира допълнителен капацитет за транспортиране на газ през Украйна през октомври. Новината дойде в момент, когато рекордно високите цени на газа вече предизвикаха ударни вълни от производителите от торове до хранително -вкусовата промишленост и кланичната индустрия.

Нови рекордни цени за азотни торове

Цените на амониев нитрат (AN) и калциев амониев нитрат (CAN) в Северозападна Европа вече надвишават предишните върхове от 2007/08 г., отчитат анализатори. Също така в Египет, важен доставчик за Западна Европа, карбамидът се продава за първи път от май 2012 г. на цени над 500 USD / тон FOB. Съобщението на норвежката компания за торове Yara миналия петък за 40% намаление на капацитета в европейската система за производство на амоняк поради нарастващите разходи за природен газ предизвика ударни вълни в торовия и химическия сектор по целия свят. Анализаторите определят европейския пазар на нитрати като „луд“, не само поради стремителното нарастване на разходите за газ и намаляване на производството, но и поради рязкото увеличение на цените на карбамида и други азотни торове.

Сега Yara се опитва да замени спряното европейско производство на амоняк с по-евтини карибски материали, каза шефът на Yara Свейн Торе Холзетер. „Предвид рекордно високите цени на газа, ние имаме гъвкавостта в нашата система да спрем части от производството на амоняк: Вместо да използваме европейски природен газ, ние внасяме от други централи, които работят с пълна скорост“, каза той пред agrarheute.com.

Британски производител отново ще увеличи производството

Но има и добра новина: американският производител CF Industries обяви, че незабавно ще рестартира амонячния завод в комплекса си в Билингъм, Великобритания. Рестартирането следва временно споразумение с правителството на Обединеното кралство за покриване на разходите за експлоатация на амонячния завод и производство на CO2 за пазара на Обединеното кралство.

Междувременно Международната енергийна агенция, водещата световна енергийна организация, призова Русия да увеличи доставките на газ за Европа на фона на безпрецедентното нарастване на цените на газа.

Но световните цени на газа продължават да растат поради силното търсене от страна на купувачи като Китай, съчетано с изключително ниски нива на запасите в Европа и проблеми с производството в различни региони на света. Във връзка с рекордно високите транспортни разходи, експлозията на разходите представлява голямо предизвикателство.

Цените на природния газ продължиха да растат и през миналата седмица. От другата страна на Атлантическия океан, американската търговска група Industrial Consumers Energy of America, призова Министерството на енергетиката на САЩ (DOE) да ограничи износа на втечнен газ поради нарастващите цени на газа.

Това показва, че цената на газа и кризата с торове се увеличават все повече и вероятно ще доведат до сериозни проблеми с доставките в различни икономически сектори и най -вече в енергийния, химическия и торовия сектор. Земеделските производители вероятно ще бъдат сред най -тежко засегнатите предвид рекордно високите разходи.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА