Овцевъдите настояват да има 150 млн. лева за преживно животновъдство в актуализирания бюджет

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Бюджетът за преживно животновъдство, заложен от аграрното министерство в актуализирания бюджет в размер на 120 млн. лева е недостатъчен, настояваме за поне 150 млн. лева, за да има резултат от подпомагането, съобщи за Агрозона Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Минимум 60 лв. подпомагане на овца или коза искат овцевъдите да бъде предвидено в актуализацията на бюджета. По COVID мярката заплащането беше 40 лв. за животните под селекционен контрол и 20 лв. за останалите. Сега обаче от НОКА настояват за 60 лв. на животно за всички, но ако това не е възможно, 60 лв. да бъде за животните под селекционен контрол, а за останалите по 40 лв.

От НОКА категорично не са съгласни помощта да се изплаща спрямо база от миналата година, а да се използва броят на животните, с които фермерът е кандидатствал и отглежда тази година. “Не сме съгласни категорично с различни доводи от страна на МЗм, че това трябва да става на база 2021 г. Собствениците на животни се нуждаят от помощ сега. Няма как да отглеждаш 200 животни, а да се подпомогнат само 100”, коментира Караколев.

Междувременно стана ясно, че Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) е изплатил 290 810 лв. на 14 кланици по помощта de minimis за компенсиране на част от разходите за транспорт, логистика и реализация на месо от дребни преживни животни в търговската мрежа през 2022 г. Приемът по схемата продължи от 18 април до 20 май като съгласно указанията плащанията трябва да се извършат до 20 юни.
Подпомагане получиха кланици, фигуриращи в националния електронен регистър на БАБХ за предприятия с одобрение за търговия с храни от животински произход със страните-членки. Те са изкупили над 29 000 агнета и ярета от родни производители.
Животните са закупени от животновъдни обекти на земеделски стопани, които са били допустими за подпомагане по една от следните схеми през Кампания 2021, а именно:
– Преходна национална помощ за овце-майки и/или кози-майки, необвързана с производство (ПНДЖ3);
– Схема за обвързано подпомагане за овце-майки и/или кози-майки в планински райони;
– Схема за обвързано подпомагане за овце-майки и/или кози-майки под селекционен контрол.
Единичната ставка за подпомагане на кланица е 10 лв. за едно закупено и заклано дребно преживно животно. За да получи подпомагането кланицата следва да е закупила от земеделски стопанин дребно преживно животно на цена не по-ниска от 7,50 лв./кг. живо тегло без ДДС. Кандидатите по схемата са подпомогнати за разходи за постъпили в кланица живи животни след 22 март 2022 г.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА