Всички страни са в режим изкупуване на собствената продукция на стопаните си. Това каза министърът на земеделието Десислава Танева при откриването на извънредното заседание на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество “Земеделие и горско стопанство”, който започна работа преди минути.
Заседанието, което се провежда чрез видеоконферентна връзка се свика по искане на членовете на КНСБ в Отрасловия съвет и представители на земеделския и хранителен бранш във връзка с въведеното извънредно положение в резултат от пандемията от COVID-19 и ситуацията в аграрния сектор. Срещата се провежда в разширен състав и в нея освен представители и на двата земеделски синдиката, участват също така и неправителствени организации от аграрния и хранителния сектори. Целта на заседанието е да бъдат обсъдени предложения за приемане на спешни мерки, в допълнение към вече предприетите, свързани както с настоящата ситуация, така и с цел последващи действия за постепенно преодоляване на затрудненията.
Мерки, предприети заради кризата с коронавируса
Още в началото на онлайн срещата, зам.министър Лозана Василева посочи предприетите досега мерки от страна на министерството за справяне с кризата и облекчаване работата на земеделските производители и компаниите, предлагащи храни.На първо място тя припомни за осигурения достъп на фермерите и техните работници до стопанствата и за осъществяване на доставките. Посочена беше също така заповедта за осигуряване на непрекъснат работен процес в животновъдните обекти, както и създаването на т.нар. “зелени коридори” за храни, животни, пресни зеленчуци, суровини, препарати и др.
От изключително значение са подготвените указания към бизнесоператорите за епидемиологичните мерки на БАБХ, свързани с организацията на дейността в областта на храните. Освен това МЗХГ инициира законодателни промени за работещите в сектора, подкрепени от МТСП в Кодекса на труда за срока на извънредното положение, което позволява сезонните работници да сключват договори за повече от един ден работа в земеделието, без да губят правото си на обезщетение.
От аграрното министерство са припомнили за защитата на фермерските пазари, които да продължат работа при стриктно спазване на указанията за безопасност. Очаква се земеделските производители да намерят по-добра реализация на продукцията си след като с постановление на МС беше въведено задължение търговските вериги да позволят достъп до българска местна продукция от региона.
Към момента са утвърдени две държавни помощи по de minimis – 3.5 млн лв. за кланици и 5 млн.лв. за малките магазинчета за да продават БГ оранжерийна продукция. Одобрени са 30 млн. за краткосрочни кредити и е увеличен срокът за изпълнение на 3 инвестиционни схеми от държавните помощи. В кампания по директните плащания до момента има 35 хил. заявления за над 1.7 млн. хектара, за чието пускане са използвани електронните услуги на СЕУ на ДФЗ или са подавани на място по график. Усилията са насочени към приключване на кампания в установените срокове, тъй като удължаването на срока не е предпочитано.
Хоризонталната мярка за COVID-19 – очаква се развръзката
Очаква се отговор по предложението на министър Танева недоговорените средства по 3-те програми (ПРСР, ПМДР, НЛВП) да се използват за финансиране по хоризонтална мярка за COVID-19. Вече са изпратени писма до председателя на земеделската комисия в Европарламента Януш Войчеховски, до председателя на ЕК и до всички страни от ЕС, тъй като е важно да има такава мярка.
Добрите новини от няколко дни са, че ЕК обсъжда вече обсъжда промяна на Регламента 1305.
“Спазваме индикативните графици за директните плащания, по ПРСР стартирахме мярка 4.3, отворена е мярка 6.3, а извънредната мярка 5.1 е на обществено обсъждане и ще бъде отворена в началото на май”, каза още зам.-министър Василева.
Повече информация за работата на отрасловия съвет очаквайте след края на извънредното заседание.