Изследователи от Холандия откриха див домат, който е с по-голяма устойчивост на широк спектър от вредителите и насекомите. Дивият домат е генетично тясно свързан с култивирания. Това го прави лесен за кръстосване до селскостопанско ниво.
Култивираните домати са по-уязвими от вредители и болести, тъй като са загубили естествената си устойчивост в процеса на възпроизводство. Изследователите се опитват да възвърнат част от тези предимства чрез размножаване на тези диви сортове. Все още обаче всички опити не са увенчани с успех. Дивият домати на островите Галапагос е генетично много подобен на култивирания домат и неговата устойчивост е кодирана в една хромозома, която трябва да направи много по-лесно пресичането между съществуващите растения.
От 2010 г. до сега, учените работят с проби от диви домати Solanum galapagense от генна банка. Първото откритие е, че този вид домат е устойчив на бели мухи, гъсеници и други насекоми.
“Ако можем да направим култивираните домати устойчиви на бяла муха, това ще е от полза за околната среда. Докато този проблем все още е относително управляем в оранжерии, чрез интегриран контрол, при полските култури проблемите с насекомите са много по-големи.”, споделя екипът професионалисти.
СВЪРЗАНИ НОВИНИ