Отглеждане на кози – 10 съвета за всяка козеферма

Георги Узунов
Георги Узунов
8 Минути

Искате да се занимавате с отглеждане кози? Или може би вече сте  закупили няколко животни, но не се чувствате напълно уверени как да продължите да се грижите за тях.

Предлагаме Ви бързо ръководство за това как правилно да третирате животните чрез избор на порода, подготовка на земята, развъждане и здравеопазване.

  1. Отглеждане на кози – нужно ли е?

Една малка коза може да произвежда 90 литра прясно мляко всеки месец в продължение на 10 месеца от годината. Това означава, че не можеш да имаш само една – трябва да държиш минимум две кози, за да не останат самотни.

Биволи, кози, Agrozona.bg

Всяка кастрирана коза ще произвежда от 11 до 18 килограма месо.

Козите не се нуждаят от придирчиви жилища, но изискват сериозни огради, за да ги запазят в обора. Те ще пасат от пасищата, но са чудесни изследователи в това отношение – могат да ядат храсти и други. Млечните кози изискват малко сено и козя храна, така че трябва да сте подготвени да ги храните. Месодайните пък се справят добре само със сеното.

  • Една коза произвежда 90 литра мляко;
  • Една коза дава от 11 до 18 килограма месо.

Да обобщим. Преди да закупите кози, мислете дългосрочно:

  • Искате ли ги за мляко? За месо или фибри? Или просто мислите, че биха били сладък домашен любимец? Мотивацията за решението си да отглеждате кози ще повлияе на това, каква порода кози ще купите и как ще ги отглеждате;
  • Отглеждането им е голям ангажимент – трябва да ги хрантие всеки ден, да плащате за храна и ветеринарни сметки, и да сте сигурни, че са здрави и щастливи – затова се уверете, че сте готови да поемете тази отговорност;
  • Отделете време да прочетете няколко книги или да говорите с някой, който знае за козите, така че да имате всички подробности.
  1. Изберете порода

Най-важното при отглеждане на кози е изборът на най-добрата порода за вашата ситуация. Искате мляко, месо, или и двете?

Козите са плодовит млекопроизводител.

Козето месо пък е много популярно в по-голямата част от света. Има такова търсене, че много от водещите икономическ страни внасят месо. Затова е изгодно да пазите женските кози за мляко, а мъжките за месо, тъй като приблизително половината от раждащите се животни са мъжки.

koza porodista agrozona-bg

  1. В затворено пространство или с ограда

Отглеждането на закрито е лесно: просто дръжте животните сухи и те ще са доволни. Тристенна постройка е подходяща за мек климат. Хубаво е да имате малко помещение, в което да можете да отдели болните или контузени животни или тези, които раждат.

Подът може да бъде постлан с тънък слой от вълна например или сено. Тъй като сеното е основната храна на козите, можете да слагате отпадъчната храна като поставка за пода. Пазете пода чист и сух, разпростирайки нови слоеве отгоре и премахвайки ненужното.

Гледането на открито пространство с ограда е малко по-сложно. Козите имат нужда от много силна ограда, която не могат да прескочат и да избягат. Ако има дори и най-малка дупка, те ще намерят начин да избягат. Животните използват устните си, за да разучават обстановката, така че ако някъде оградата е разхлабена, те ще я отворят чрез устата си и ще избягат. Козите освен това дъвче почти всичко – дървета, тел и т.н. Могат и да скачат, и да се катерят.

В едно изречение тревата винаги е по-зелена от другата страна на оградата – където вашите кози искат да бъдат. Направете оградите силни и сигурни, така че козите да не могат да се справят с тях. Вашето съоръжение трябва да бъде без дупки и слабости. Проверявайте го често и поправяйте незабавно.

  1. Хранене на козите

Източниците на храна за козите могат да бъдат най-различни:

  • Трева;
  • Храсти;
  • Млади дръвчета;
  • Фураж;
  • Концентрати.

Важно е да бъдат пуснати на ново пасище, така че да пасат равномерно и да не нараняват тревата, тъй като това  може да доведе до натрупване на паразити.

Козите изискват допълнително сено, дори когато имат паша, тъй като не могат да ядат прясна трева.  Младите кози и бременните или тези в млечно направление изискват определен фуражен концентрат.

koza se hrani agrozona-bg

Големият търбух означава здравословно храносмилане, а не непременно дебела коза. Предполага се, че козите са пухкави, защото са преживни.

Животните не могат да ядат всичко. Те не са като прасета, да ядат консервни кутии без да имат проблем. Поддържането на доброто храносмилане е по-трудно, отколкото си мислите. Уверете се, че имате диетолог, който да създава менюто им, да преглежда нуждите на стадото ви и формулира програма за хранене само за вас. Научете повече за правилното хранене на кози.

  1. Козите са социални животни

Те винаги принадлежат към стадо и там се чувстват сигурни. Никога не отглеждайте само една коза.

  1. Козите мислят като кози

Влезнете в тяхното съзнание, за да разберете как да ги държите щастливи в обора –  с лесен достъп до вода, храна и подслон. Ако мислите, че са „упорити“, погледнете нещата от тяхната перспектива. Те не знаят как да вървят надолу или да заобиколят обект, за да стигнат до другата страна на оградата, например. Те просто ще стоят и гледат, защото не са сигурни как да разрешат проблема.

  1. Мъжките винаги имат мисия

Уважавайте ги. Когато са разгонени значи винаги имат нещо наум. Те могат да бъдат опасни, когато се движите покрай тях, така че внимавайте.  Разгонените кози миришат много силно, така че трябва да помислите някакъв начин за да ги отделите от общото стадо.

  1. Козите приличат много повече на елен например, отколкото на добитък

Трябва да мислите за тях като за животни, които ядат храсти и малки дръвчета –  те се движат и  хранят много повече като диви животни, отколкото като крави.

ДФЗ, животновъдство, Agrozona.bg

  1. Козите са селскостопански животни, а не домашни любимци

Това са стадни животни, които имат социален ред и знаят как да го поддържат. Те не са предназначени да бъдат напълно опитомени като куче или котка, така че не ги третирайте като домашни любимци.

  1. Не се опитвайте да правите всичко наведнъж

Отглеждането на кози с цел мляко, размножаване и месо са три различни неща. Изберете основния направление и управлявайте стадото в зависимост от него. Започнете на дребно. Подобно на всеки нов вид, който добавяте към фермата си, най-добре е да стартирате бавно и да се разширявате – но се уверете, че започвате с няколко кози, които да задоволят тяхната стадна природа.

 

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА