Отглеждане на канабис – бизнес за милиони в периферията на закона

Васил Русев
Васил Русев
9 Минути

Земеделие. Бизнес. Медицина. Наркотици. Закони. Общество. Забъркайте всички тези съставки с мощен миксер, а получената смес разстелете под формата на географската карта на България. Добавете щипка канабис на вкус. Така ще сте изпълнили най-актуалната рецепта за отглеждане на конопени растения у нас.

Предистория

Коноп или канабис е род покритосеменни растения от семейство конопови. Обикновено се отглежда заради здравите си влакна, високата скорост на растеж и мазнините в семената. От някои сортове коноп (на лат. Cannabis) може да се добива и марихуана.

Конопът е едно от първите облагородени от човека растения – още от времето на неолита, вероятно в Азия. Впоследствие заедно с миграциите и военните кампании се е разпространил на всички континенти. Според основни литературни и археологични източници до края на 19 век канабисът е сред най-развитите селскостопански култури на планетата. Той се използва като основна суровина при производство на въжета, тъкани, в маслодобивната, хартиената и др. промишлености.

В съвремието някои видове канабис се използват от хората за развлечение, тъй като в растението се съдържат Тетрахидроканабинол. Канабисът спада към слабите наркотични вещества и поради тази причина е декриминализиран в някои страни.

Бизнес и закони

Според родното законодателство отглеждането на коноп може да се осъществи половинчато, като основната пречка е съставката Тетрахидроканабинол – ТХК. Законът (б.а. Чл. 29, ал. 1 от Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите) криминализира съхранението на листна и цветна маса, в която се съдържа тя. Иначе казано законът в България третира стъблото и семената на конопа като техническа култура – за влакна, семена за фураж и храна, и семена за посев, а листата и цвета като марихуана. Точно в листата и цветовете се съдържа въпросното ТХК и третирането им като марихуана поставя в неравностойно положение българските земеделци спрямо колегите им от други държави, тъй като те не могат да се възползват точно от най-силно печелившата част от растението.

Такъв е примерът с предприятието на едни от пионерите в индустриалното отглеждане на коноп в България – Александър Червенков и Ервин Иванов. Те прекарват почти цялата седмица в съседна Румъния, където предприятието им за производство на растително олио със ТХК функционира с всички необходими разрешителни.

„Причините за износа на производства от страната са промените, които бяха приети в Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите. Въпросните продукти с ТХК могат да се внасят в страната и да се продават свободно в търговската мрежа, но не и да се добиват тук. Това води до редица усложнения за земеделските производители и преработвателите“, разказва Александър Червенков.

Фермерите имат няколко възможности. Първата е с машина да се съберат само семената на растението. Листата и цветовете трябва да останат на полето, защото в момента, в който се приберат на склад от земеделския производител, отделени от останалата част на растението, вече са в нарушение на закона. Другата възможност е да оберат реколтата и да я изнесат в чужбина за преработка като цяло растение.

В момента в у нас Червенков и Иванов имат химична лаборатория за научни изследвания върху технологии за преработка на конопени растения и тестови полета за целите на комбайна. В Румъния обаче производството върви. Инвестицията към момента в цеха за канабидиол е около 2 млн. лв. за оборудване. „Румънците преди няколко години се осъзнаваха и ни надминаха. България не е готова на този етап за такъв вид инвестиции“, казва Александър Червенков.

Министерството издава все повече разрешителни

Въпреки трудностите обаче данните сочат, че конопените стопанства в България се увеличават значително през последните няколко години. Специално за „Агрозона“ от Министерството на земеделието дадоха официална информация по темата. От нея например става ясно колко точно разрешителни за отглеждане на растения от рода на конопа са издадени до момента.
„През 2018 г. са издадени 18 разрешителни за отглеждане на растения от рода на конопа с ненадвишаващ 0.2 тегловни единици Тетрахидроканабинол. През първото тримесечие на 2019 г. са издадени 33 разрешения за отглеждане, а до края на април 2019 г. издадените разрешения са вече 49“, обясниха от ведомството.
От техните отговори разбираме също така, че тъй като срокът на разрешенията е 3 години, общият брой на актуалните разрешения за отглеждане на канабис към настоящия момент е 76, от които 9 от 2017 г., 18 от 2018 г и 49 от 2019 г.

На този етап информацията за активните стопанства, които са засели конопени растения през 2019-а е непълна, тъй като до момента са получени само 7 справки за извършени насаждения на общо 2088 декара в областите София, Пловдив, Кюстендил, Силистра, Плевен и Благоевград. В момента тече кампанията за засяване и очертаване на площите. На база подадените справки през миналата година са засети 4039 декара коноп, като основните площи са в областите Монтана, София област, Перник, Хасково и Ловеч.

Въпрос на време

Все повече държава в Европа и света осъзнават, че подходът на пълна забрана на леката дрога и наказателно преследване на всеки, който се докосне до нея, просто не работи – струва много и няма очаквания ефект. Затова легализацията и употребата на канабиса за медицински цели е посока, която трудно може да бъде променена. Всичко изглежда въпрос на време, дори за по-консервативните общества като нашето.

Отглеждане на канабис

Понастоящем в индустрията на канабиса не съществуват разпоредби относно това кое всъщност се квалифицира като конвенционално или като биологично земеделие и има много интерпретации. В резултат на това тази тема може да бъде доста поляризираща за професионалистите в бранша, но за домашните производители тя се свежда до въпрос на предпочитание. Тук идва и въпросът за любителското култивиране на растението, което успешно може да бъде гледано както в затворени пространства, така и на открити площи.
Най-голям напредък в производството на канабис е настъпил по време на ерата на отглеждането му на закрито, което се прави от около век насам. Това, разбира се, е и начин производството му да бъде прикрито от закона.

„Земеделци“ и „Апартаментни предприемачи“

Пазарът на канабис в България е между 150 и 300 млн. лв. на година. По-голямата част от него е под контрола на организираната престъпност. Наблюдава се дори и тенденция да възникват големи нелегални оранжерии, които работят за износ. Например наскоро стана ясно, че в Пазарджик „земеделци“ успяват да отглеждат тонове канабис, който се изнася за Турция. В няколко други големи града на страната е модерен бизнес „апартаментните предприемачи“ да произвеждат продукция за Западна Европа.

Светът – между пълната забрана и легалната употреба

Законността на употребата на канабис за медицински и развлекателни цели варира в зависимост от страната, от гледна точка на неговото притежание, разпространение и отглеждане на канабис, и как и при какви условия може да се използва. Тези политики в повечето страни са регулирани от Единната конвенция на ООН за наркотичните вещества, ратифицирана през 1961 г., заедно с Конвенцията от 1971 г. за психотропните вещества и Конвенцията от 1988 г. срещу незаконния трафик на наркотични и психотропни вещества. Страните, които са приели тези документи и изпълняват техните разпоредби, третират канабиса като незаконно наркотично вещество и там той е забранен.

Avatar photo
Автор: Васил Русев
Васил е журналист в уебсайт и списание „Агрозона“ от август 2018 година. Роден е през 1983 година в Пловдив. Възпитаник е на Националната професионална гимназия по горско стопанство "Христо Ботев" в град Велинград и на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи като журналист от повече от 10 г., а опитът му е съсредоточен в длъжностите - репортер, редактор и водещ. Личните му интереси са свързани с историята, политиката, природните процеси и спорта.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА