Отделят 10 % от бюджета на ПРСР 2021-2027 за подхода ЛИДЕР

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Той вече се прилага на 50% от територията на страната

„10 % от бюджета на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) в новия програмен период ще бъдат отделени за прилагането на подхода ЛИДЕР.”, съобщии министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева при официалното откриване на Международна конференция по подхода „Водено от общностите местно развитие“ (ВОМР) от България и Европа, която се провежда в курортен комплекс Албена. Тя уточни, че решението за това е взето вследствие на изготвения SWOT анализ за селските райони, част от подготовката на Стратегическия план на страната ни за новата ОСП. „В България това е вторият програмен период, в който се прилага подходът ЛИДЕР. Разширихме значително териториалния обхват на прилагането му, като удвоихме броя на Местните инициативни групи и обхванахме по-голям брой от населението“, допълни министър Танева. Тя съобщи, че в периода 2007 – 2013 г. в страната ни са функционирали 35 Местни инициативни групи, които включваха 57 общини и са обхванати около 25% от територията на страната с население, малко над 800 хил. души. Договорени и изпълнени бяха над 1300 проекта за инвестиции в малките местни общности. В настоящия програмен период вече има 64 МИГ, като територията на прилагане на подхода ЛИДЕР представлява около 50% от територията на страната. В  местните групи са включени 117 общини и население над 1,6 млн. души.  По думите на земеделския министър, до края на програмния период се очаква да бъдат изпълнени около 2500 проекта, които да подобрят условията на живот в малките населени места.

Десислава Танева бе категорична, че страната ни ще продължи да разширява този подход, защото той дава най-добрата връзка между местните общности.  „Управлението на проектите е от Местните инициативни групи и това помага по-ефективно да бъдат насочени средствата към селските райони“, подчерта още тя.

Министър Танева изтъкна важността на средствата по подхода, които да удовлетворяват належащите нужди на местните общности. Тя призова румънския си колега Адриан-Нечита Орос двете страни да обединят усилия на финала за дебата на новата ОСП. „Двете страни имаме сходни интереси и трябва да ги защитим. По този начин ще намерим и нови съмишленици, за да направим новата ОСП по-добра за нашите земеделски производители и местни общности“, каза в заключение Десислава Танева.

По време на конференцията с видео обръщение се включи и Адриан-Нечита Орос, министър на земеделието и развитието на селските райони на Румъния.

 

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА