От фунийки до лъжички: как ще се проверяват продавачите на сладолед

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Извънредни проверки на обектите за продажба на неопакован сладолед стартираха вчера от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) в цялата страна. Търговските обекти като колички, маси, щандове на открито, подвижни обекти и др. за продажба на сладолед ще бъдат обект на проверката до 30 септември 2021 г., съобщиха от агенцията.

Информация относно резултатите от проверките ще се получава и обобщава ежеседмично

„Предмет на проверките по търговските обекти са здравният фонд и осигурените условия за предлагане, състоянието на хладилните съоръжения, придружаващите документи за сладоледа и за другите храни, които са налични в обекта, документи, записи, система, осигуряване на достатъчно количество дезинфектанти за почистване на помещението, на оборудването и за дезинфекция на ръцете на персонала. Проследява се по какъв начин са опаковани и лъжичките, които се предлагат на клиентите, за да бъдат максимално защитени от вторично замърсяване“, заяви  Бистра Иванова, началник отдел в ОДБХ град София.

„Това, което установихме по време на днешната проверка като несъответствие е, че не са обявени веществата, които предизвикват непоносимост или алергени. Проверката продължава, оформя се документално. Тъй като това нарушение не крие непосредствен риск, ще дадем възможност с предписание, в много кратък срок да се посочат алергените“, заяви още Иванова.

До края на месеца инспекторите ще влязат на проверки и в производствените предприятия

„В производствените предприятия за сладолед ще бъдат с пълни инспекции и по отношение на сграден фонд и технологично оборудване, както и по отношение на влаганите суровини, коректното представяне на тази информация на етикетите, хигиенните практики, системни записи, персонал – по отношение на работно облекло, здравен статус и спазване на всички допълнителни и противоепидемични мерки, които все още са актуални“, коментира още Иванова.

„Всички обекти, които извършват такава дейност, трябва да бъдат регистрирани по реда на Закона за храните. Именно тя им вменява и отговорността да спазват целия хигиенен пакет изисквания. Ако дейността се извършва в нерегистриран обект се преминава към заповед за спиране дейността на обекта, докато той се регистрира. Санкциите са юридически лица са от 2 до 4 хиляди лева за физическо лице и от 4 до 6 000 лв за юридически лица“

Все по – отговорни търговци

През последните години се наблюдава тенденция все по- малко да се откриват такива несъответствия. Хората търсят наши контакти, интересуват се и се допитват до нас по какъв начин да се регистрират, какви документи да оформят и какво се изисква от тях, докато осъществяват дейността. Всяка година се правят извънпланови проверки, които касаят интересни храни или храни, за които се очаква, че ще има повишено потребление. Това може би е фактор, който допринася за по – сериозното отношение от страна на търговците.

Ако забележите нещо нередно или притеснително може да отправите запитване до съответната областна дирекция на БАБХ, съветват то агенцията.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА