От 2014 г. зърнените култури вече не са в списъка с най-рисковите стоки на НАП

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

От 2014 г. зърнените култури вече не са в списъка с най-рисковите стоки на Националната агенция за приходите (НАП), като това се дължи на въведения в началото на миналата година режим на обратно начисляване. При него ДДС се начислява от производителя или вносителя, а не от клиента. Това коментира за “Капитал” Николай Петков, директор на дирекция “Управление на риска” в НАП.

Eкспертът обаче не отрича, че рискът в някаква степен се е прехвърлил към търговците по веригата мелничари, хлебопроизводители и др. “На база на нашите анализи сме определили един кръг от фирми, които наблюдаваме именно поради тази причина”, обясни Петков.

Големият проблем си остава търговията с горива, въпреки че според данните на НАП там също има значително свиване на загубите за бюджета от ДДС. Данните на агенцията сочат, че към края на миналата година липсите се оценяват на около 50 млн. лв. Тук влиза само отклоненият ДДС, без да се отчита загубата от невнесения акциз. Три години по-рано числото е достигало 220 млн. лв. В резултат на измамите с горива през 2014 г. е формирана съответно 13.6% от общата липса на ДДС, показват данните на НАП.

От началото на 2013 г. бензиностанциите са задължени да имат нивомери в резервоарите си, а касовите им апарати да имат постоянна онлайн връзка с информационната система на НАП. Такива изисквания вече има въведени и за ведомствените бензиностанции.

Втората най-рискова група от гледна точка на бюджета са строително-монтажни работи. Те формират 12.29% от общата липса на ДДС. От НАП са изчислили, че средно на година бюджетът търпи 43 млн. лв. щети от продажбата на имоти под себестойността им.

Месото и захарта формират съответно 7.09% и 4% от загубата на държавата от ДДС измами. От началото на 2014 г. тези групи стоки са определени като “продукти с висок фискален риск” и подлежат на допълнителен контрол. На база свои анализи и информация за “повишен фискален риск” мобилни групи на НАП имат право да поставят пломба на камионите, превозващи стоката. Тя се премахва само в присъствието на данъчни в склад на фирмата вносител, където трябва да се разпредели за продажби на дребно. Зам.-директорът на “Оперативни дейности” в НАП Галя Димитрова обясни миналата седмица, че за второто полугодие на миналата година са отчетени повече от 350 млн. лв. приходи вследствие на въведения фискален контрол за стоки с висок риск.

Измамите с ДДС при доставките на горива, месо, захар, автомобили и строително-монтажните дейности формират 41% от общата липса на ДДС (невнесено и неправомерно възстановено), показват още данните на НАП.

Данните от изпълнението на бюджета към март показват, че за три месеца само данъчните са събрали общо 1.184 млрд. лв., а събираемостта се движи спрямо заложения в бюджета план. Загубите на държавата от организирани измами с ДДС през 2014 г. са намалели до 381 млн. лв., което е понижение с над 100 млн. лв. спрямо предходната година. В крайна сметка планът на НАП за цялата 2014 г. бе изпълнен на 90%, а бюджетът събра общо 3.641 млрд. лв.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА