ОСП стабилизира доходите на фермерите, според анализ на ЕК

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Прякото подпомагане на доходите на земеделските стопанства в ЕС силно допринася за тяхното стабилизиране, като и двата стълба на Общата селскостопанска политика играят важна роля за това. Средният дял на подпомагането по ОСП в доходите на фермите е 36%, а делът на директните плащания е 26%. Външната конвергенция, която представлява механизъм за постепенно коригиране на подпомагането на доходите във всяка държава с цел да ги приближи до средното ниво за ЕС, е ефективна за намаляване на различията между държавите-членки. Това са някои от ключовите констатации, направени в оценката на въздействието на ОСП върху конкурентоспособнотото производство на храни. Анализът е публикуван от Европейската комисия.

Според анализа, вътрешната конвергенция, която има за цел да коригира подпомагането на доходите във всяка държава или регион, е ефективна за намаляване на различията между земеделските производители в държавите-членки, се посочва още в оценката на ЕК. Прилагането на вътрешна конвергенция и намаляване на плащанията (дегресивност) обаче са ограничени и не винаги водят до забележимо намаляване на концентрацията на пряко подпомагане на доходи като цяло. И все пак преразпределителното плащане е ефективно при насочване към по-малки ферми, посочват анализаторите.

газьол, Agrozona.bgРазликите в доходите остават

Прякото подпомагане на доходите силно допринася за стабилизиране на доходите на земеделските стопанства, като особено важна роля играят преките плащания и подкрепата за фермери в области с природни ограничения. Пазарните мерки, схемите за качество на ЕС и различни мерки за развитие на селските райони, които допринасят за ръста на производителността, също имат силно значение при подкрепата на доходите на земеделските стопанства, като ограничават колебанията на цените надолу и подобряват конкурентоспособността, се казва още в изследването. Въпреки постоянното и непрекъснато подобрение, разликата в доходите между селскостопански и неземеделски доход остава значителна.

Въз основа на външно проучване и допълнителен икономически анализ, направената оценка е необходима с оглед на целите, заложени в стратегията „От фермата до трапезата“. Анализът също така се прави в отговор на предизвикателствата, породени от пандемията COVID-19, посочват от ЕК.

Като цяло анализът съдържа положителна оценка на мерките от ОСП, но също така са посочени области, в които е необходимо подобрение с цел постигане на повече ефективност на обвързаната подкрепа по отношение на целта и конкурентоспособността, за по-добро насочване на доходите от държавите-членки и инструментите, насочени към стабилизиране на селскостопанските пазари.животновъди, Картофопроизводители, Agrozona.bg

Повече ефективност на зелените плащания

Административната и управленска ефективност на зелените плащания и на правилата, определящи активните земеделски производители, също следва да бъдат подобрени. В оценката се посочва още, че е необходим внимателен мониторинг за съгласуваност на ОСП, по-специално по отношение на повишената гъвкавост при прилагането на бъдещата ОСП и целите на стратегиите „От фермата до трапезата“ и за биологично разнообразие.

В оценката се посочва още, че целенасоченото прилагане на мерките се е подобрило в ОСП 2014-20 г., но то зависи от избора на прилагане на държавите-членки.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА