Още 6 дни в Старозагорско пишат списъците за обезщетенията за прасетата

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

Областната епизоотична комисия в Стара Загора реши до 26 август да бъдат събрани списъците от кметовете за стопаните, които доброволно са заклали прасетата си в домашните стопанства, съобщават от Областната администрация в града на липите. На заседанието на Областната епизоотична комисия бяха проследени и мерките, които се прилагат по общини за доброволно клане на прасетата в задните дворове. На кметовете и на представителите на общините бяха разяснени условията, при които собствениците на заклани прасета ще получат средства в размер на 300 лв. Тези суми са предвидени за предприемане на мерки за осигуряване на биологична безопасност на местата, в които са били отглеждани животните.

Засега в Старозагорска област няма регистрирани случаи на заболяването. Проверките на служители на дирекцията в населените места на областта, които стартираха на  5 август, продължават. Към момента са проверени 40 села в общините Опан, Гълъбово, Чирпан и Братя Даскалови. В тях е установено, че над 95% от собствениците на прасета, отглеждани в обекти тип заден двор, вече са заклали животните си. „Разговаряме с хората навсякъде. Засега те ни помагат и ни съдействат. Нямаме драстични случаи на отказ да бъдат изпълнени предписанията“, каза д-р Дамян Миков, директор на Областната дирекция по безопасност на храните. Той напомни, че проверките и в останалите общини на областта ще продължат в следващите дни.

 

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама