Орхидеите – тънкости по отглеждането им

Георги Узунов
Георги Узунов
5 Минути

Орхидеите са едни от най-красивите стайни растения, които може да имаме в дома си. Те често служат и като подарък, но дали новият собственик е наясно как да се справи с отглеждането на оригиналното си растение?! Орхидеята е нежна и красива, тя не изисква много грижи. Не е нужно да си „велик“ градинар, за да успееш да се наслаждаваш и притежаваш красивите цветове. Ето и няколко тънкости при отглеждането им:

  • Светлина

Всеки сорт на цветето изисква различно количество светлина. Видовете от семейство Орхидея, които обичат повече светлина са Онцидиум, Дендробиум и Катлея. Ако вашето орхидейно растение е част от тази група, то трябва да го поставите до прозорец, който гледа на запад или на юг, за да се увеличи излагането му на слънце. Венерина пантофка, Фаленопсис и Милтония пък са видове, които не харесват излагането на директна светлина. Ако имате тези видове орхидеи, трябва да ги поставите в зони, които не са твърде близо до прозореца. Добре е изгледът да бъде на север или изток. Важен трик за отглеждането на желаното цвете е то да бъде в прозрачна саксия, тъй като корените й имат нужда от светлина.орхидея

За да разберем дали светлината, която получава цветето ни е достатъчна или пък е твърде много, може да погледнем листата му. Фокусирайте се конкретно върху оцветяването на листата.

  • Ярко – зелените листа показват, че растението ни е здраво
  • Тъмно-зелените листа, означава недостиг на светлина
  • Червеникав оттенък върху листата сигнализира, че светлината е прекалено много
  • Тъмните петна по листата са признак на изгаряне от слънцето
  • Поливане

Редовното поливане на орхидеите е важно. Тези, които искат да запазят растенията си живи и процъфтяващи не бива да го забравят. Но, те не трябва да бъдат и „удавяни“. Преливането им може да доведе до уворхидея, листо, боленреждане на кореновата система и в крайна сметка да го унищожи. Най-добре е поливането да бъде един път седмично или веднъж на две седмици. Не бива да се забравят и климатичните условия, при по-топло време поливането трябва да бъде по-често. Поливането трябва да се извършва така, че никаква вода да не попада върху цветовете. Може да се пръскат с хладка вода стъблото и листата, пише dengarden. Студената вода също не е подходяща за този вид растения. Цветарите препоръчват водата да е преварена и с температура  18-20 градуса. Белег за неправилно поливане са листата. При прекомерно количество вода листата започват да изглеждат смачкани.

  • Влажност

Орхидеите са родени в дъждовната гора, така че, когато те живеят на закрито, е важно да получават достатъчно количество влага. Обикновено изискват между 50% и 70% влажност.

Наторяванетор-крави

Използвайте тор, предназначена само за орхидеи. Балансираната тор, също е предпочитана. Торът се смята за балансиран, ако всичките му номера са еднакви, като например “20-20-20”. Не е необходимо да знаете какво означават номерата, важно е те да бъдат еднакви. Не е препоръчително да се използват торове със съдържание на  урея. По-добра идея е да се избере растителна тор, напълно лишена от този елемент.

  • Проблеми с цъфтежа

Вероятно най-често срещаният проблем, който изпитват собствениците на орхидеи, е проблемът да се разцъфне растението. Няма формула по която да „принудим“ растението за това наше желание. Орхидеите цъфтят сами само тогава, когато всички им условия са изпълнени. Ако тя цъфне, може да сме сигурни, че процедурите за напояване, условията на осветление, влажността и използване на торове са в идеален обхват.

Ако се борите с такъв проблем, започнете от основите. Започнете със светлината и продължете натам по пътеката. Ако всички условия изглеждат добре, но вашето растение все още не цъфти, помислете за преместване на орхидеята, тъй като това е най-пренебрегвания аспект на грижата.

Снимка: justaddiceorchids.com

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА