Органична експериментална ферма във Финландия, тества методи за подобряване на хуманното отношение към животните

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
5 Минути

Фермата на кампуса HAMK Mustiala е експериментална органична млечна ферма във Финландия, която предлага работна среда за научни изследвания, образователни и иновационни проекти. Изследователски институти, консултантски услуги и селскостопански компании си сътрудничат с Mustiala на място, като извършват тестове и изследователски дейности, много от които са свързани с хуманното отношение към животните.

Днес във фермата има 79 млечни крави, 66 млади говеда, 20 ха пасища и свободна жилищна площ и произвежда собствени органични култури за фураж върху 185 ха обработваема земя. По отношение на хуманното отношение към животните фермата непрекъснато се стреми към подобряване на условията, като изпробва методи, които могат да бъдат въведени от фермерите.

По отношение на инфраструктурата, кравите могат да лежат удобно в бокса на постелки, които се поддържат сухи с постеля, която се разстила автоматично. Поставена е гумена повърхност пред коритото за хранене върху решетъчния под.

Симо Парсинен, управител на говедата във фермата, обяснява: „Това е така, защото органичното производство изисква половината от повърхността, достъпна за животните, да бъде твърда. Солидният под се счита за полезен за издръжливостта на животните.“

В областта на телетата има индивидуални боксове с плътен под, топли постеля и нагревателни лампи за най-малките телета. Груповите кошари имат дълбоки котила. „Това осигурява твърда, суха и топла повърхност за теленцата. Освен това има по-малко работа по почистването. Кошарите  се сушат няколко пъти седмично“, добавя Симо. Има три групови бокса за отелване или болни крави, така че да могат да се държат отделно, и дълбока постеля от слама и торф, за да се осигури неплъзгаща се топла зона за лежане. Имат и отделна система за доене, за да не се налага кравите да се местят, за да бъдат доени.

В сградата за крави преградите на зоните за телета могат да бъдат премахнати, така че малките телета да могат да опознаят съседа си и да могат да се преместят в груповата кошара с приятел, което прави намирането на своето място в групата по-малко стресиращо.

Кравите могат да изберат да излизат целогодишно. През летните месеци всички излизат на паша, където също имат достъп до горски площи за скриване от слънцето. Пасището е разделено на участъци и животните се преместват в нова секция в ротацията всеки ден. Имайки нова трева всеки ден ги насърчава да пасат повече.

Във фермата Мустиала животните контактуват много с хората. Фермата организира много дни на отворените врати. Както обяснява Симо, „кравите са спокойни и лесни за отглеждане. Учениците са дежурни всяка седмица и така тези животни виждат и чуват хората по-често, отколкото в други обори. Животните привикват към човешко присъствие и ги кара да се чувстват в безопастност“.

Фермата Mustiala участва в оперативните групи EIP-AGRI, с проектът Smart drinking cup, който разработва технология за измерване на консумацията на вода от крави на индивидуално ниво. Мониторингът на количеството вода, което кравата пие, може да подобри шансове за откриване на отклонения в благосъстоянието, поведението и производството по-точно и по-рано. Фермата също така участва в дейности с проекти и инициативи от други страни от ЕС, за да споделя своите резултати и да се учи от други в широк мащаб, като например посещение през септември от шведската и финландската системи за знания и иновации в селското стопанство (AKIS ) тематични групи. Обща информация

На 9-11 май 2023 г. Главна дирекция „Земеделие и развитие на селските райони” организира работния семинар „Хуманно отношение към животните и иновации“ заедно с Механизма за подкрепа на мрежата за ОСП на ЕС „Иновации и обмен на знания | EIP-AGRI“. Докладът от семинара и полето докладът за посещенията беше публикуван в началото на октомври 2023 г. Този информационен лист предоставя накратко цялата информация от семинара  „Хуманно отношение към животните и иновации” на Мрежата за ОСП на ЕС.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА