Оранжерийните домати и краставици поскъпват ударно

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Кои са основните причини за това

Доматите и краставиците, които са отгледани в оранжерии, поскъпват драстично, сочат данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). При доматите поскъпването на едро на седмична база е около 22-30%, докато при краставиците увеличение е в размер минимум на 50%. Според председателя на комисията Владимир Иванов причините са две: първата се крие в дъждовното лято, а втората е в промяната на структурата на потребление. Пред „Агрозона“ той обясни, че през последните две години се наблюдава тенденцията плодовете да са по-евтини от зеленчуците през лятото. „Дъждовният юни е много плодоносен за бактериални и гъбични заболявания. Всички култури боледуват и това не е добре за земеделците,  защото естествено намалява продукцията и вдига цените“, допълни Иванов.

Статистиката сочи, че в края на предишната седмица оранжерийните домати са се продавали по борсите на цени от 1,68 лв/кг, докато през наблюдаваната сделки започват да се сключват при нива от 2,06 лв/кг, което е ръст с 22,6%. Сега килограм домати на тържищата се търгува средно по 2,18 лв/кг.

При краставиците повишението е още по-драстично. От 1,60 лв за кило в края на миналата седмица, през наблюдаваната търговията се е осъществявала при нива от 2,44-2,45 лв/кг, което се пресмята като ръст от 50-52,5%, сочат експертите.

Според Владимир Иванов 2019 г. повтаря тенденцията от 2018 г., но с по-високи ценови равнища. Докато сега оранжерийния домат се търгува по 2-2,10 лв/кг, миналата година той е бил около 1,34 лв. При краставиците нещата са още по-драстични. Поскъпването на годишна база е 63%. Тогава цената на кило от зеленчука е около 0,86 лв, а сега е около 2 лв. „Имаме цена на краставицата, която е есенна“, коментира Владимир Иванов. Според него промяната в структурата на потребление също оказва сериозно влияние върху стойността на зеленчуците през тази година. „Никой не иска да потребява обикновения, кръглия домат, въпреки че е по-евтин. Хората просто желаят да ядат само розов и голям домат, категоричен е председателят на ДКСБТ. А количеството на този домат е по-малко, тъй като той се гледа по-трудно, не се поддава на технологична обработка, трудно се етикетира и окачествява“, допълва експертът.

И при другите зеленчуци на годишна база се наблюдава увеличение на цената. При пипера нарастването е с 19%, при картофите е 29%, а при лука – с 20%. И тук обяснението е свързано с лошите климатични условия, които развалят реколтата. При морковите и зелето обаче валежите оказват положително влияние и при тях цените спадат съответно с 29% и 24%.

При плодовете на годишна база се отбелязва намаление, но тенденцията от 2018 г. за по-високи цени спрямо зеленчука се запазва. „Ябълката е свалила цената си спрямо 2018 г. с 37%, а кайсиите са поевтинели с 27%. Прасковата, която се предлага в момента запазва същите нива от миналата година“, допълва Владимир Иванов.

Прогнози за август трудно биха могли да се направят предвид динамичното време, което поднася изненади всеки ден. „Ако имаме един равномерен летен климат, без дъждове и без вариации, би трябвало да имаме задържане и падане на цената. Трябва да се навлиза в масово плододаване и пазарът да се насити“, анализира за „Агрозона“ председателят на ДКСБТ Владимир Иванов.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА