Опасности дебнат отвсякъде: Червен оцветител в храните предизвиква тежки алергични реакции

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
6 Минути

След като около Великденските празници нашумя въпросът за жълтия оцветител в козунаците и опасностите, които той крие, обръщаме внимание и на друг оцветител, който все по- често предизвиква остра алергия, най- вече при децата.

Става въпрос за червения оцветител, който масово се използва не само в козметиката, но и от хранително – вкусовата промишленост, модната и фармацевтичната индустрия. Въпросът засяга Зорница Попова, български блогър, влогър и майка. Пред последователите си Зорница съобщава за внезапна и остра кожна алергия, която от месеци започнала да се проявява при една от дъщерите й. След известно време на наблюдение и изследване кога се появява проблемът, Зорница заключва, че основен дразнител се оказва червеният оцветител. Първоначално отключена от оцветител в червен плодов чай, след това от червени желирани бонбони, а последният от детски витамини – отново червени на цвят. Според нея обаче алергията не е към всички червени оцветители, а се отключва от някои определени.

Последва вълна от коментари на нейните последователи, които споделят за сходни реакции към червените храни.

За да избегнете подобни ситуации и да бъдете наясно какво се крие зад всяко Е, подготвихме списък с най- често използваните червени оцветители, начина им на добиване и страничните реакции, до които може да доведе използването им.

Най- често използваните оцветители

Кармин или E120 е червен оцветител, който се използва за оцветяване на конфитюри, сладка, напитки, както и в козметиката и в производството на бои за рисуване.

Насекомите, използвани като основна суровина за производство на бои, са абсолютно безопасни за хората. Самия оцветител се счита за безвредна добавка, поради което се използва в хранителната промишленост на повечето европейски и азиатски страни. Въпреки това, нарушения в технологичния процес при производството да дадена храна, особено когато се надминава допустимото ниво на кармин, водят до възможни негативни ефекти. Дневното допустимото количество е 5 мг на 1 кг телесно тегло.

Освен това сред потребителите има малък процент пациенти, страдащи от алергии, които могат да имат симптоми на непоносимост към естествената хранителна добавка E120 или към нейните аналози. В изключително редки случаи алергичните реакции на човешкото тяло могат да бъдат открити чрез използване на козметични продукти, в които този оцветител е налице. Ето защо производителите на храни и напитки трябва да посочат използването на това вещество в състава на продукта. Ако Кармина се използва за хранителните добавки, лекарствата и козметика, също трябва да бъде посочен в списъка на техните компоненти. Хората, страдащи от всякакви симптоми на алергии, трябва внимателно да проучат етикетите на закупените стоки, предаде trimart.bg

Карминът може да предизвика контактни алергични реакции (в козметиката), но напоследък, оказва се и алергични реакции в следствие на консумация на храни с червен оцветител.

Други наименования, под които може да срещнете хранителната добавка са: Е-120, Кохин, карминова киселина, кармин, Cochineal, Carminic Acid, Carmines, Кохинил или Е 120 (карминова киселина, кармин) е естествен оцветител с червен цвят. Дневното допустимо количество е 5 мг на 1 кг телесно тегло.

Е 122 – Azorubine, Carmoisine

Има червен цвят. Получава се от въглищен катран. Може да провокира нежелани реакции при астматици и хора алергични към аспирин. Влиза в състава на сладкарски изделия, марципани, кристалите на желатина. Забранен в Швеция, Австрия, САЩ и Норвегия.

Е 127 – Erythrosine, FD&C Red № 3

Има червен цвят. Използва се в консервирани череши, замразени плодове, карамелизирани смеси, сладкиши, печени изделия, снакс. Може да предизвика чувствителност към светлина, да доведе до повишаване нивото на хормоните на щитовидната жлеза и прояви на хипертиреоидизъм. При опити с плъхове е установено причиняване на тумори на щитовидната жлеза. Забранен в Норвегия.

Е 129 – Allura red AC, FD&C Red №40

Има оранжево-червен цвят. Използва се в сладкиши, напитки и подправки, в лекарствени средства и козметични продукти. Получава се по синтетичен път. Въведен за употреба през 80 -те с цел да замести Amaranth. Установена е обаче връзката му с тумори при мишки. Забранен в Дания, Белгия, Франция, Германия, Швейцария, Швеция, Австрия и Норвегия.

Е 160 (b)*- Annatto (Arnatto, Annato), bixin, norbixin

Червено багрило. Добива се от дърво (Bixa orellana). Използва се за оцветяване на тялото и тъкани. Подпомага храносмилането и експекторацията. Използва се за оцветяване на сирена, масло, маргарин, зърнени храни, снакс, сапуни, текстил и лакове за нокти. Може да предизвика уртикария. Препоръчва се избягване на употребата му.

Е 172- Iron oxides and hydroxides

Имат черен, жълт или червен цвят. Използват се в наденици, пастет от скариди. Във високи дози са токсични.

Е 406 – Agar

Получава се от червени водорасли. Понякога се използва като лаксатив. Съдържа се в месните произведения и сладоледа.

 

Пълен списък с наименованията на веществата на всички Е- та и опасностите, които те крият, може да откриете ТУК.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА