Омагьосан кръг: спадът в цените на свинете в Китай вреди на европейските фермерите

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Ако чувал ориз падне в Китай , скоро в Европа ще има земетресение. Това важи поне за пазара на свине – но също така и за зърно и мляко. Независимо дали вярвате на цифрите от Китай или не, тамошните  цени на свинско месо отразяват най-добре развитието на търсенето и предлагането.

И там сигналите са повече от ясни – цените на свинското месо на китайския фючърсен пазар в Далиан са паднали с повече от 40 процента само от януари до юли – от 30 000 юана за тон ( 3,90 евро за кг) на по-малко от 17 000 юана на тон (2,21 евро за кг).

Но причините са по-сложни , отколкото първоначално може да се предположи – основен двигател очевидно е по-бързо от очакваното нарастване на свинското стадо и растящото увеличение на производството. Този спад на цените има не само последствия за рентабилността на свинепроизводството в Китай, но и рентабилността на свинекомплексите небостъргачи, произвеждащи огромно количество прасета. Спадът в цените засилва и конкуренцията между големите износители на световния пазар .

Тогава тази ожесточена конкуренция оказва огромен натиск върху цените на свинското месо на европейския и американския вътрешен пазар. Това, което германските свиневъди изпитаха наскоро. Важни европейски износители като Испания и Дания също трябва да намалят цените си, за да останат конкурентоспособни, коментират експерти през немската аграрна преса.

Китайските власти предупреждават за падащи цени

В средата на юни Китайската комисия за национално развитие и реформи (NDRC) предупреди, че цените на свинете ще паднат твърде рязко. Китайската държавна агенция за икономическо планиране призова свиневъдите да поддържат производството на разумни нива.

На паричния пазар цените на живите свине са паднали още по-рязко от началото на годината, отколкото на фючърсния пазар – с 60 процента. Наскоро живи прасета се търгуваха само с 14,68 юана (1,91 евро за кг LG), съобщават китайски анализатори. Това е било най-ниското ниво от две години. Рязкото спадане на цените изненада фермерите, правителството и анализаторите, те очевидно бяха очаквали много по-бавно възстановяване на производството.

NDRC също приписва спада на цените на земеделски производители, които все повече предлагат свинете си за клане поради спадащите цени. Виновни са и трайно високият внос, както и сравнително слабото сезонно търсене.

Фермерите и индустриалните ферми са на загуба

Популацията на свине в Китай е била с почти 24 процента по-голяма през май в сравнение с предходната година, съобщи Министерството на земеделието и селските райони. Китайските огромни индустриални свиневъдни компании, изградени с държавна подкрепа, вложиха милиарди юани в големи промишлени предприятия, печелейки здраво от високите цени на прасетата.

С оглед на спадащите цени и постоянно растящите оперативни разходи това вероятно ще се промени бързо и ще изправи много компании пред икономическо бедствие.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА